Zeptej se táty Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Zeptej se táty

Smrt zpozorní naše životy. Ústřední událostí posledního románu Jana Balabána je umírání a smrt člověka, jeho vlastním vnitřním dějem je ovšem náročné hledání života. Neboť ten se ve své hloubce vždy musí teprve najít. Teprve znovu vynaleznout. Všichni jsme v jistém smyslu podobni postavám z toho podivuhodného, přelévavého příběhu Jana Balabána, plného rozhovorů a samomluv i tich. Příběhu, ve kterém se hledá pravda a nachází opravdovost. Všichni se v našem vezdejším ubývání snažíme zjistit něco o podstatě skutečnosti, nebo alespoň u něčeho podstatného chvíli být.

Téměř to nejde, neb víme ukrutně málo. Naše mysl je zahlcena otázkami a pochybami, nedůvěrou a nevírou, nervozitou a agresí. Energie je vyplýtvána na slepý každodenní provoz. Slova se vzepřela potměšilou nepřesností, ruce jsou krátké…

Román vyhrál v anketě Magnesia Litera 2011 – Kniha roku.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Zeptej se táty zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Zeptej se táty (0.00 EUR)


Stažení Zeptej se táty zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Novely, Literatura česká
  Formáty eknihy: PDF
  Vydáno: , Host
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (38)

  Přidat komentář

  jiri77

  09. února

  S lítostí musím říci ,že tohle čtení jde mimo mě. Snažil jsem se naprosto při čtení soustředit ,ale po pár větách ,mi myšlenky vždy šli mimo děj příběhu. Kniha mě prostě nedokázala udržet .Bylo tam pár skvělých myšlenek ale při čtení jsem chvílemi nevěděl ,která je to postava a jestli je to představa nebo myšlenka. Celkově zmatená kniha s pár kvalitními úvahami a myšlenkami. Ke knize se už nevrátím.

  janulka1310

  21. ledna

  Kniha je určitě kvalitním literárním kouskem, nicméně mě bohužel příliš neoslovila. Styl, jakým je napsaná, je pro mě velmi nejasný. Přímá řeč je bez uvozovek, střídá se er-forma s ich-formou, složité metafory, takže jsem se hodně ztrácela a nebylo mi jasné, zda se jedná o realitu či představy, přítomnost či vzpomínky. V podstatě se jedná o jakousi změť úryvků a představ ze života tří sourozenců, která se točí kolem smrti jejich otce. Celý příběh je pro mě velmi ponurý a příliš depresivní.

  Akbara

  06.11.2017

  Všechny knihy Jana Balabána ve mne rezonují tichým smutkem.

  Vladus9

  13.07.2017

  Moc jsem se s knihou nepotkala. Změť postav, výkřiků, myšlenek, musela jsem se hodně na čtení soustředit a neustále přemýšlet "u koho teď jsem, kdo teď zrovna mluví". Viděla jsem i divadelní zpracování, přišlo mi to jako ta kniha – rozervané, rozdrásané, zmatené… Ale chci si ji přečíst znova a třeba to bude jasnější.

  Jana283

  04.07.2017

  Taková zvláštní nálada, sny, smutek, bolest… Nutí vracet se.

  Hanka_Bohmova

  27.05.2017

  Mám Balabána moc ráda, jeho psaní mnou rezonuje, nedokážu to dobře pojmenovat, takový důraz na váhu/vážnost věcí. Z jeho románů je mi tahle kniha nejbližší.

  "Dnes už nežijeme v krajině měřené výškou obzoru. Žijeme ve skládačce, ve struktuře, kde prominenci získává jen to, k čemu je přitažena pozornost. Je vidět jen to, co lidi zajímá. Až tady bude parkoviště, budou sem všichni hledět se zájmem, protože tady budou stát jejich auta. Dnes však tuhle černou díru mezi domy vlastně nevnímají. A proto je to dobré místo pro malíře. Odsud můžu zobrazovat svět z perspektivy nikým nesdílené."

  Cher

  15.03.2017

  Byla jsem na knihu zvědavá, když byla i oceněna. Nakonec jsem knihu ani nedočetla. Téma je jistě zajímavé, ale přišlo mi to spíše jako strašná změť autorových myšlenek. A napsané tak, že pokud bych knihu dočetla, zcela jistě bych skončila v depresích.

  MilujuV.Huga

  13.03.2017

  Šálek mojí kávy…

  orson

  13.03.2017

  Dlouho jsem váhal, zda si knihu přečíst nebo ne, nakonec za mě rozhodla sleva v e-shopu, ale bohužel moje pochyby byly oprávněné. Díky tomu, že jsem se zasekl ve vlaku jsem knihu nakonec přečetl, ale požitek jsem z toho moc neměl. V postavách jsem se dlouho ztrácel, autor skákal z jednoho místa na druhé, z postavy na postavu, absence uvozovek tomu také moc nepomohlo. Na druhou stranu některé myšlenky tam byly pěkné.

  Sarka.Palka

  08.03.2017

  Mám pocit, že jsem knihu četla, ale její výpověď mě míjela. Jako kdybych pochytila tak čtvrtinu toho, co chtěl autor říct. Tak se trochu stydím, že jsem tu úžasnost, pro kterou je kniha opěvovaná, nezaznamenala. Pro mě to byla průměrná, trochu zmatečná kniha. Tak snad při dalším čtení za pár let to dopadne lépe.

  .verda.

  10.11.2016

  Obdivuji roztříštěnost jednotlivých příběhů, která je však na konci zabalena do úžasné pospolitosti. Málokteré kniha přiměje člověka opravdu přemýšlet nad životem, a tahle je jedna z nich. Ačkoli bych ji ráda zhltla celou najednou, nešlo to, člověk ji musí číst po malých dávkách. A v neposlední řadě – ten jazyk a schopnost vyjadřování, jednoduše zážitek.

  fmash

  11.01.2016

  Citlivé téma citlivě podané – navzdory veškeré tragičnosti dobře stravitelný nepříběh, sice ne-únikový, ale pohlcující. Audiokniha, Lichého čtení výtečné.

  Skip

  09.01.2016

  Přiznávám, že zpočátku jsem tomu moc nerozuměl, ale najednou mě z ničeho nic ten text tak chytnul, že jsem nemohl přestat číst. Dost jsem o této knize slyšel a byla také hodně oceňovaná. Musím říct, že právem. Těžko popsat, o čem kniha, v níž se střídají dialogy s vnitřními monology členů jedné rodiny, je. V hlavě to samozřejmě vím, ale nedokážu to smysluplně napsat, abych jen planě neblábolil. Můžu ale tuto knihu určitě doporučit, protože rozhodně stojí za pozornost.

  Akana

  22.08.2015

  Jan Balabán neviděl naše životy růžově. V severovýchodním koutě naší republiky, který se v jeho prózách výrazně otiskl, taky není divu. A když navíc zvolil za ústřední téma knihy smrt blízkého člověka a snahu se s ní vyrovnat, můžeme si být jisti, že to bude dost chmurné čtení. Jenže jeho práce s jazykem (ale můžu vůbec použít slovo práce, když cítím, s jakou láskou a péčí Balabán se slovy nakládá?) a schopnost proniknout do psychologie postav až na dřeň jsou tak působivé, že lze mít přesto z četby potěšení.
  Smrt je ta nejpřirozenější věc a hrdinové knihy se k tomu poznání, ke smíření s věcmi, které už nejde změnit, prodírají trnitými cestami. Tentokrát mi je úplně jedno, že každý z nich je ve větší či menší míře věřící. Se ztrátou se každý vyrovnává po svém a nikdy to není snadný (ani ukončený, leda naší vlastní smrtí) úkol. Fragmentárnost vyprávění ani převaha úvah nad dějovostí nejsou na škodu. Balabán je tak jistý a také poctivý vypravěč, že zaujme i bez efektních dějových zákrutů.

  cawlo

  27.06.2015

  …střed nemá vědomí, střed je tu smrtí, zůstává to okolo a vzpomínky. Napadalo mně, v paměti nehledej to, co bylo, v paměti imaginuj. Balabán imaginuje, pamatuje už z Černého Berana, že paměť je plavba i jeho moře, obzory a byla tam někde určitě i představa přístavu, tak živá, tak jediná pro to co je nám budoucí. Střed, kolem kterého se točí, totiž hledá se tu a až podivně přirozeně, smrtí otce rekapituluje ona podivná mozaika, ale k ničemu se nedochází. Však ti co rekapitulují, pokračují, plovou v tříštích. V tříštích kde nejvíc, nakonec je to přeci kniha, plave čtenář. Zhrozí se těch malých hejn i větších stínů tam dole, pod hladinou, v hlubině? Zděsí, možná nezděsí, přeleje se to všechno zdola na horu do bdělého prázdna nad hladinou a uvidí se v tom momenty, malé světlušky za odpoledních, totiž ty náhlé pravdy…v tom, ač nerozřešený, aporetický, nebývá ho číst nihilistickým propadáním. S bolestí nechává rozhodnout tě, co se sebou. Snad i co jsi to četl. Poslepený vize? Obrazy ( některé ty malé pravdy) se opakují z předešlých knih a krystalizují….v ideality? to je otázka Balabánova kosmu takto završeného…ale kdo ví kde má umělec svůj vrchol, když hranice není přesně určená. Otevřená. To snad na závěr. Závěr knihy, závěr připomínky k ní. Otázka otevírá, dává rozhodnutí, sebe, tíhu…

  triatlet

  24.08.2014

  Balabánovy příběhy jsou plné života. Každé slovo má svůj význam.

  Janek

  22.07.2014

  ***** O tomhle textu lze jen těžko vyprávět, ten se musí přečíst.

  iluliacross

  19.07.2014

  Tohle-není-můj-šálek-kávy. Knihu jsem četla snad proto, že má hodnocení Magnesia litera (2011), ale skutečně nechápu PROČ?! Hledala jsem mezi řádky něco, co tam možná nebylo, možná bylo, změť autorových myšlenek vpletená do slabé dějové linky. Vadila mi i forma textu bez uvozovek v "přímé řeči", to se mi prostě strašně špatně čte. Bohužel mě to zklamalo. Bohužel je to asi kniha, kterou neumím číst.

  jani.ska

  24.03.2014

  Slyšela jsem jako audioknihu, četl ji Norbert Lichý. Krásný hlas a zajímavá kniha.

  "Chvíle, kdy odpouštíš i to, co ti neudělali. Kdy je odpouštěno i to, co jsi nezavinil."

  Neo1tex

  16.02.2014

  Nešlo to… nemohl jsem to dočíst. Příliš mě to nudilo, nemohl jsem najít nic, čeho bych se v knize chytil a šel po tom. Nehodnotím, protože jsem nedokončil, ale kdybych měl dávat hvězdičky, víc než dvě by to nebyly.

  Klamm

  03.12.2013

  ,,Trápení je třeba prožít, dobrat se až na dno a pak přejde. Jinak v tobě bude hnít."

  Přiznám se, že jsem čekal něco jiného. Něco více čtivého. Nicméně:

  Jedna hvězda za sen o soudním procesu, jenž mi připopmněl F. Kafku.
  Druhá za poslední větu v knize.
  40%

  novoterka

  01.08.2013

  Velmi působivá knížka plná dojmů a zamyšení nad životem. Úzkost a stísněnost a zároveň vyrovnání se s tím, co nás odjakživa tíží nejvíce, se smrtí, autor dokonale vyjádřil v úvahách, monolozích i dialozích pěti hlavních postav této knihy.
  Budu se k této knize ráda vracet..

  Ondra16

  28.05.2013

  Rozhodně to není lehké čtení, ale pokud dáte volnému toku textu šanci, určitě vás za to odmění.

  Randyz1986

  12.04.2013

  Pěkná knížka, u které si člověk i docela zavzpomíná a popřemýšlí o životě…

  immortal-party

  27.11.2012

  Mistrova smrt opředla toto dílo platonickou exkluzivitou. pravděpodobně oprávněně mě při čtení bolela neskutečně hlava. nemohla jsem se zorientovat v postavách natož v chaotickém přeskakování dějových linií. a právě v tuhle chvíli (totiž po bezprostředním dočtení knihy) jsem si uvědomila jaká je sračka se tak moc nechat ovlivňovat strukturovanými systémy a ISO normami, které respektujeme jako laskavě dimenzovaná společnost. tyhle asertivity („Zmnožením vezmeš věci její jedinečnost.“) se nedají užívat donekonečna. někdy je prostě na místě napsat úřadu „tak co tam sakra děláte, spíte?“ anebo nerudně prohlásit, že řev toho děcka je jako sebemrskáčsky poslouchat celé album od Merzbowa.

  knedlik

  14.10.2012

  Mně Balabán nikdy nepřišel jako čtení dějové. Vždy hrál především na strunu pocitovou, prožitkovou a není tomu výjimkou zde. U každé postavy je vykreslen její vnitřní vesmír, způsob uvažování, načrtnutí vazeb na ostatní postavy a hlavně na postavu hlavní. A stejně tak, jako se od sebe tyto vesmíry liší, liší se i způsob vyrovnávání se se ztrátou otce a manžela. Člověka, kolem kterého se vyrojila spousta otazníků.
  Různé filosofie zúčastněných lidí mi přijdou uchvacující. Děj, jak již řečeno, ustupuje do pozadí, což mi vůbec nevadí. Je otázkou, zda tím kniha ztrácí nebo získává.

  kniper

  10.09.2012

  Asi jsem úplně nepochopil pointu tohoto díla, protože po přečtení to nějak vyprchalo do ztracena.. a ti psi v závěru mi nijak nenapověděli Je to teda knížka spíše o pocitech a vyrovnávání se s odchodem blízkého člověka, než o nějakém ději. Jan Balabán se zde mistrně pohybuje v prostoru i čase, ale čtenáře nenechá dlouho tápat. Občas jsem nevěděl, jestli se jedná o sen, vnitřní myšlenky postavy, nebo o realitu, což hodnotím jako klad. Dojaly mne hlavně myšlenky umírajícího otce.

  kingmaker

  29.05.2012

  Poslední román Jana Balabána je skvělý. Není to snadné čtivo, určitě to není oddechovka, je to ale příběh, kladoucí a částečně i odpovídající na ty nejzákladnější otázky. Ne, nenajdeme zde odpověď na to, zda je posmrtný život, o tom Balabán nepíše, i když i o takové otázky se otře. Román je ale věnovaný spíš tomu, co se děje s pozůstalými, s lidmi, kteří tu poslední hranici ještě nepřekročili. Je to román o vyrovnávání se s tou strašlivou dírou, zůstávající po lidech, které jsme milovali. Umřít je někdy jednoduší, než zůstat na tomto světě a snažit se srovnat s tím, že jsme zůstali sami. Smířit se s tím, že na některé otázky už odpověď prostě nedostaneme. Je obrovská škoda, že Balabán už onu nevratnou hranici překročil.

  st.me

  08.04.2012

  Budu tu kazit průměr, ale nemůžu si pomoct.
  Čtení této novely jsem chtěla už jednou vzdát, ale kladné hodnocení a tolik hvězd mě přimělo se k ní vrátit. Čeklala jsem, že bude vážně tak skvělá.
  Pro mě nebyla.
  Ano, smrtí a umíráním je knížka prothkána hustě. Ano, toto téma je smutné, citlivé a bolestné a nemělo by se zlehčovat. Ano, každého to zasáhne.
  Ale tohle?
  Upřímně, po dočtení poslední stránky jsem si akorát řekla: "Fajn, mám to přečteno." Které bylo následovnáno:" Co to sakra bylo."
  Postavy mi přišly od začátku nesympatické až debilní a jejich dialogy, ať už vnitřní nebo mezi sebou, jakbysmet. Do poloviny jsem se ztrácela v tom kdo je kdo a kdo s kým a to hlavně díky utnutí jedné dějové linie, zakončené nevyřčenou nebo napůl vyslovenou bolestnou otázkou a otevření úplně jiné s postavou o které jsem četla několik stránek dozadu. Asi je to moderní takhle psát, ale mě to vadí.
  Během četby jsem se asi jednou nebo dvakrát zastavila a zamyslela i já, ale jinak mi to přišlo nesmyslné. Ten tam řeší psa z útulku, ten maluje, ta ho chce opustit, ale vlastně nechce…
  Co?!?!?!?

  Fakt je mi líto, ale hutnost a jedinečnost knihy šla asi mimo mě. Mě to přišlo jako slátanina se snahou o hluboké myšlenky, které se, alespoň pro mě, ztratily v překladu.
  Dávám 2 hvězdy, protože si pana Balabána vážím a a měla jsem ho ráda jako publicitstu.

  Vendulin

  14.03.2012

  Skvělá kniha, která vás donutí přemýšlet nad životem (a vlastně i smrtí).