Vyvolení Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Vyvolení

Nebezpečný úraz ve škole spřátelí dva chlapce, z nichž jeden je z tolerantní židovské rodiny s moderním přístupem k náboženství a druhý je z rodiny ortodoxních Chasidů, jež lpí fanaticky na židovských tradicích. Jsme svědky vzpoury chlapce proti uzavřenému náboženskému a myšlenkovému světu, ale i zvláštní moudrosti jeho ortodoxního otce, pramenící z hlubin zkušeností jeho národa. Do příběhu zasahují politické reálie této doby, zvláště vznik státu Izrael. Druhý díl této knihy se jmenuje Slib.

Působivý příběh o přátelství dvou chlapců se odehrává v exotickém prostředí ortodoxní židovské komunity New Yorku 40. let.
Kniha v českém jazyce!


Stažení Vyvolení zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Vyvolení (0.00 EUR)


Stažení Vyvolení zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  The Chosen (1967)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Odeon
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (10)

  Přidat komentář

  kristleko

  16.12.2017

  Barvitý román, který skrze příběh dvou židovských chlapců a jejich otců nabízí autentický a zároveň hluboce lidský vhled do pestrého světa pravověrného judaismu v New Yorku čtyřicátých let minulého století. Působí až neuvěřitelně, do jaké hloubky jsou dva patnáctiletí chlapci zahloubaní do Tóry a Talmudu a jak intelektuálně založené ortodoxní komunity jsou. Když na konci války pomalu vychází najevo, že nacistickému běsnění padlo za oběť šest milionů židů, působí to jako rozbuška mezi dvě náboženské odnože – moderní ortodoxní judaismus a chasidismus. Jakoby nestačily rozdíly ve věrouce a metodách výkladu svatých textů, nyní se přidává spor o legitimitu židovského státu v Palestině. (Tento boj mimochodem v Izraeli zuří dodnes.) Román je v tomto ohledu poučný až iniciační, ale v prvé řadě je to strhující a dojemný příběh o dospívání, poznávání, přátelství, vzpouře a odpuštění – nebo spíše smíření?

  Jana283

  16.08.2017

  Motto: "Opravdové štěstí nespočívá v množství přátel, ale v kvalitě a volbě." Ben Jonson

  novecento

  09.04.2017

  Na osudovém příběhu dvou chlapců se dozvídáme o podrobnostech života rozdílných židovských komunit v New Yorku. Danny je synem cadika, ortodoxního duchovního vůdce chasidů. Je rodově předurčen stát se rabínem a vést svoji komunitu. Naopak Reuven pochází z tradičního umírněného prostředí židů žijících v newyorském Brooklynu. Jeho otec je talmudický učenec a učitelem na ješivě, snaží se prakticky přejít k realizaci a vzniku samostatného státu Izraele.
  Očima vypravěče Rauvena jsme svědky Dannyho vzpoury proti uzavřenému náboženskému i myšlenkovému světu, který odmítá vše cizí. Chaim Potok tento příběh uvádí na pozadí období závěru 2 světové války. Výstižně popisuje válečnou atmosféru a její vnímání lidmi žijícími v New Yorku, včetně velkého smutku po nečekaném úmrtí presidenta Roosevelta. Je to mnohovrstevný příběh, kdy vedle příběhu dvou chlapců poznáme i osudy lidí, které oba míjí ne své cestě k dospělosti. Po dotčení poslední stránky jsem se vrátil k úvodnímu mottu knihy, které dobře vystihuje životní filosofii člověka a hlavních představitelů tohoto příběhu.
  "Když je pstruh, který se vynořil pro mušku, chycen na háček a zjistí, že nemůže volně plout, pustí se do zápasu, zmítá sebou, šplouchá a někdy i uteče. Často je však taková situace nad jeho síly. Podobně i lidská bytost zápasí se svým okolím a s háčky, jež jsou na ní nalíčeny. Někdy své nesnáze zdolá, jindy na ně nestačí. Tento zápas je vše, co svět vidí a zcela přirozeně nechápe. Volně plovoucí ryba jen stěží pochopí situaci ryby na háčku".
  Karl A. Menninger.
  "Opravdové štěstí nespočívá v množství přátel, ale v kvalitě a volbě". Ben Jonson.
  Kniha je jednoduše a lidsky podaná čtenáři, doporučuji číst Chaima Potoka..

  aninkah

  17.12.2015

  Od této knihy jsem moc nečekala, anotace mě příliš nezaujala. Ale ….jsem moc ráda, že jsem knihu nakonec otevřela. Obsahuje opravdu krásný a zajímavý příběh o přátelství dvou chlapců- Reuvena a Dannyho. A také o jejich otcích- jeden je chasid, druhý se věnuje vědeckému výkladu Talmudu. Ač jsou všichni Židé, názorové odlišnosti je rozdělují. Kniha se mi četla velmi lehce, příběh byl plný zajímavých faktů z oblasti judaismu, historie, ale zároveň i takový milý a křehký.. Určitě se ke knize ráda vrátím. Od Ch. Potoka jsem přečetla většinu knih, ale Vyvolení jsou pro mě osobně asi nej..

  Looka2

  27.04.2015

  100% zajímavý vhled do židovské mentality jak sionistů tak jejich odpůrců chasidů. O tomto rozštěpení uvnitř židovských komunit jsem neměl tušení. Spor je popsán shakespearovsky na dvou rodech jejichž mladší potomci se spřátelí.

  HonzaBl

  27.06.2013

  Zajímavý náhled do života různých židovských komunit, které se navzájem nemusí, ale přesto mezi nimi může být určitý respekt… A u mladší generace bez vžitých předsudků i přátelství…

  cessy

  13.05.2013

  Ako naznačuje už samotný názov, dej románu sa nesie v znamení viacnásobnej voľby. Do života pätnásťročného Reuvena Maltera a rovnako starého Dannyho Saundersa vstupujeme v okamihu, keď si „vyvolia“ jeden druhého za kamarátov. Toto rozhodnutie nikdy neoľutujú, napriek tomu, že ich priateľstvo musí prejsť mnohými prekážkami. Nie je ľahké vyrastať v New Yorku v 40tych rokoch 20teho storočia ako židovské dieťa a už vôbec nie ak ste vy a váš priateľ príslušníkmi rôznych židovských komunít. Opäť ako v iných Potokových knihách, aj román Vyvolení obsahuje plno faktov a podrobností o judaizme, opisuje život a dodržiavanie tradícií, rozpory medzi prísnou židovskou a voľnejšou americkou výchovou, ale tiež rozpory vo vnútri samého judaizmu, tentoraz na pozadí udalostí druhej svetovej vojny. Veľmi reálne je tu vykreslený pohľad, reakcie, zmýšľanie jednotlivých amerických židovských komunít na to, čo sa deje v Európe – na samotnú vojnu, holocaust, je tu spomenutá smrť prezidenta Franklina Delano Roosevelta, rozvíjajúce sa sionistické hnutie, budovanie a vznik štátu Izrael a následné konflikty v ňom. To všetko poznamená aj priateľstvo medzi Reuvenom a Dannym a ich ďalšie životné voľby, za ktoré budú musieť bojovať a niesť následky. Cítiť však, že je to jedna z Potokových prvotín. V porovnaní s neskoršími dielami, prevažná časť deja je tu postavená na dialógoch. Neskôr uberá z dialógov a pridáva na „ pocitovej stránke“, čo sa v jeho prípade mne osobne páči viac. Staršie diela sú viac vybrúsené, vidieť v nich posun autora vpred.

  Vojslava

  07.03.2013

  Zajímavě zpracované téma hledání identity skrze někoho jiného – i když je to Potokova prvotina, předjímá hodně svých budoucích témat, i z toho hlediska je to zajímavé číst. Ale opět je to fascinující a trochu dojímavé čtení – v kolika momentech se tady čtenář najde sám… doporučuji rozhodně alespoň k letmému nahlédnutí.

  elli09

  19.02.2012

  Tento prvý diel sa mi moc páčil aj keď je to ťažšia literatúra a dosť sa zaoberá judaizmom, čo je pre mňa ako nežidovského laika trochu náročnejšie. Inak dobrá knižka.

  kadgam

  22.01.2012

  Knihu som prečítala už viackrát. Príbeh dvoch otcov a dvoch synov a ich vysporadúvanie sa s vplyvom náboženstva.