Sarajevská princezna Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Sarajevská princezna

V létě 1993 celý svět napjatě sledoval osud malého děvčete, které BBC pojmenovalo „Sarajevská princezna". Pětiletá Irma Hadžimuratović byla těžce zraněna během bombardování Sarajeva. Děvče bylo převezeno do nemocnice a dostalo se do rukou mladého chirurga, Edy Jaganjace, který bojoval ze všech sil o jeho přežití. Nejostřejší bitvu ale svedl s neochotou nezainteresovaných, někdy až zlomyslných byrokratů a mezinárodních úředníků, takzvaných mírových sil. Edo Jaganjac napsal svědectví, které se každému čtenáři navždy vryje do paměti. Ilegální transport zraněných pod nepřetržitou palbou, až neuvěřitelné výkony v sotva použitelných operačních sálech, pokrytecké chování mezinárodních úředníků, prohlubování přátelských i profesionálních vztahů mezi znaveným, ale neskonale ochotným personálem nemocnice… To vše je součástí krvavé sarajevské pohádky, upřímné a srdcervoucí výpovědi člověka, který s klidnou rukou a otřeseným srdcem bojoval proti donquichotským větrným mlýnům, bojoval pro dobro, za humánní cíl, který je hodnotnější než jakýkoli vojenský, za záchranu lidského života…



Kniha v českém jazyce!


Stažení Sarajevská princezna zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Sarajevská princezna (0.00 EUR)


Stažení Sarajevská princezna zdarma kniha:

MIRROR-2




Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Sarajevska princeza (2014)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Formáty eknihy: EPUB, MOBI, PDF
  Vydáno: , Galerie Gema
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (32)

  Přidat komentář

  Jitulevrtule

  25. ledna

  Z počátku je trochu těžké se zorientovat, ale nakonec silný příběh vtáhne do děje. A přišly i slzy :-).

  Květ

  02.12.2017

  Silné a nelehké čtení, přesto strhující. Svědectví sarajevského lékaře a dojemný příběh malého děvčátka nemůžou nechat nikoho v klidu. Malá Irma byla zraněná při bombardování Sarajeva v roce 1993, knížka popisuje boj za její záchranu a popisuje další případy a hrůzy občanské války, přístup "mírových" organizací vám sebere veškeré iluze…

  Sauerkraut

  19.10.2017

  Občanská válka je obzvláště hnusná, přičemž běžný občan nic neznamená. Z knihy vyplývá hrozná bezmoc prostých lidí, kteří tvoří světovým médiím jakousi bizardní reality show. Kromě hlavní linie záchrany dítěte mě nejvíc zaujalo neadekvátní chování jednotlivců z UNPROFOR. V dobrém pak postoj personálu špitálu, který si za každou cenu snaží zachovat lidskost tam, kde lidský život už dávno nic neznamená.

  PavlineCZka

  07.10.2017

  Kniha se mi i přesto, že se mi přespříliš čtivá téměř celou dobu nezdála, líbila. Příběh založený na skutečnosti mě chytil nejvíc za srdce až po dočtení knihy.
  Líbí se mi citáty uvedené hned na začátku knihy, a to například: "Válka je permanentní, legální násilí" (Abdulah Nakaš-Nale), jež se spolu s bezradností a bezmocností (nejen) obyčejných civilistů zrcadlí celou knihou.

  gossipavlina

  14.09.2017

  Vážený a milý Edo, děkuji, i když si můj komentář nikdy nepřečtete. Díky takovým jako jste Vy si vždy uvědomím, že není vše marné a že na světě jsou lidé s chutí pomáhat ostatním. ♥

  nikl

  22.08.2017

  Do knížky jsem se pustila během návštěvy Sarajeva. Bylo to zvláštní. Těžko si představit, že město, které je teď plné kaváren, obchůdků a všude je zkrátka živo, zažilo ještě před 20 lety takové hrůzy. Jedna z mála knížek, díky které si hluboce uvědomíte, jaké často řešíme malichernosti. Hodně těžko jsem se vyrovnávala s něčím, co se v dnešní době zdá jako samozřejmost, tedy zachránit malé děvčátko před smrtí. Přitom největší překážkou není její stav, ale byrokracie, zaslepenost a neschopnost těch na vysokých postech. Hodně silná kniha, smutný, ale ohromně důležitý příběh.

  Veronika248

  31.07.2017

  Neco neuveritelneho … A nejhorsi je ze valky byly jsou a budou … Penize, moc , nenavist , nabozenstvi, .. Jeste ze existuji lide jako pan edo … Lide se srdcem na spravnem miste

  salamandrina

  23.07.2017

  Po dlouhý době knížka, kterou jsem přečetla jedním dechem a u který jsem se párkrát regulérně rozbrečela. Není to zrovna ideální letní čtení. Anebo možná je. Protože se pak jdete projít po poli a svítí sluníčko a je vám o to víc kurva dobře, že neřešíte to, co lidi řešili v 90.letech v Sarajevu. Anebo co řeší jiný lidi teďka v jinejch silenejch zemích, zatímco se na to koukáme nevěřícně v televizi. Jsem z toho lehce v prdeli.. no doporučuji přečíst.
  Pol iterární stránce – hodně stručné, strohé věty, lehce někdy bez emocí. Přesně to vystihovalo stav hlavního hrdiny. O to silnější byly momenty, kdy se to v něm zlomilo.

  Danago

  14.06.2017

  Uznávám, že je to velice hrozný a silný příběh, ale podle mě je knížka velice špatně napsaná. U mě nevyvolala vůbec žádné emoce. Jako by byla pouze popsána suchá fakta. Nečetlo se to dobře, musela jsem se do čtení nutit. Já bohužel nemůžu knížku doporučit. Snad i učebnice by byla zajímavější.

  kní

  22.05.2017

  "Francois Mitterand přijel před několika měsíci přesvědčit svět, že se v Sarajevu nic neděje a že není nutné bombardovat srbské pozice. Den před jeho příletem bombardování Sarajeva utichlo. Jen několik raněných. Nás, co jsme neměli televizi ani rozhlas, ani čas je sledovat, malá pauza potěšila; věděli jsme, že k nám zase někdo přijíždí na safari. Když dorazil do nemocnice, ještě jsme operovali raněné ze včerejška. Jednoho odváželi ze sálu v přízemí chodbou spojenou s velkou ordinací. Dveře chodby byly otevřené. Byl jsem ve velké ordinaci a najednou u vchodu stanul Mitterand. Nikdy jsem neviděl tak dokonalý oblek jako na něm. Francouzský prezident byl neuvěřitelně elegantní a autoritativní. Nemluvil a ani se na mne nepodíval. Pro něho jsem byl vzduch. Arogance v akci. Jen tázavě pohlédl na pacienta, kterého zrovna vezli ze sálu. ‘Ten je od včerejška,’ vysvětlil Nale a vedl hosta přes ambulanci za pacientem. Za pár hodin to začalo zase bouchat a pálit z nebe i ze země a věděli jsme, že francouzský prezident odletěl. Nevěděli jsme, že oznámí světu, že v Sarajevu je všude klid; on, hrdina, tam byl, a nic se nedělo. Nikdo nestřílí. Srby není třeba bombardovat."

  rabor

  13.05.2017

  Ta krutá příroda to zařídila tak, že pokud je vám třicet a umřete, tak to nikoho moc nedojme. Pokud jste neumřeli nějak obzvláště vynalézavým zpúsobem zařadí se ta událost u vaši kamarádú a přátel mírou nepříjemného pocitu, který jim to zpúsobí, někam mezi střevní obtíže a ztrátu mobilního telefonu. Tudíž je zákonitě jasné, že když je válka a chcete o tom napsat zajímavou knihu, mělo se to točit ohledně utrpení jedné malé nevinné holčičky, protože všechna roztomilá koťátka před válkou utekla, tedy doufám, jedí bosňané kočky? Takže předpoklad je dobrý, jenže…
  Když už někdo dá jako hlavní motiv osud jedné malé holčičky, mohla by se v textu knihy vyskytovat trochu více než na pár odstavcích. Mohlo by to mít trochu hlubší a proměnlivý příběh, aby nebylo jedno kde knihu otevřete a začnete číst nebo alespoň abyste poznali, když třeba omylem přeskočíte stránku nebo padesát. Ano, taky mám z literárního stylu autora určité podezření, že je robot. Jako faktografické vyobrazení nedávné situace v Sarajevu asi dobré, knize by hodně slušely fotografie, ale jinak mdlé, brečel jsem jen jednou, a to protože jsem si při čtení pohledem přes knihu všimnul, že mám díru v ponožce. Jsem taková citlivá osoba, že mě to vždycky dostane.

  "Novináři během posledních několika měsícú poněkud ochabli, nebo jsem si jich přestal všímat. Asi mají v archivech dost přijatelných hrúz. Přijatelná hrúza? Tenhle výraz jsem slyšel poprvé od nich. Znamená něco, co se dá vysílat. Když jednou Nale nesl dovnitř děťátko, za nímž se táhla střeva, vypnuli kameru. "To by nikdo neodvysílal," vysvětlili nám později. To je nepřijatelná hrúza."

  DominaCZ

  02.05.2017

  Zážitky otřesné, ale psáno divně.
  Tak jako…..roboticky.
  Jako by to byl záznam vulgárního stroje, který tam je, ale nic necítí.

  Zlomil jsem si prst o zeď.
  Všude je tma.
  Ustřelilo jí to hlavu. Je to začínající střelec, jen se tak cvičí.
  Leží tu žena s potravinou v ruce.
  Okolo štěkají samopaly.

  Prostě suchá fakta bez citu. Takže nelíbilo.

  Marika Vanova

  29.04.2017

  Hm …silný příběh, u kterého jsem nemohla mlčet a při mých poznámkách typu " to snad ne,si dělaj srandu, ty brďo …" na mě rodina koukala dost vykuleně. Neumím si představit, žít ve válce, pracovat takovým způsobem. Doufám, že to nikdy nezažiju. Z pohledu vyprávění lékaře mě to jako zdravotníka bavilo, nevím, jestli to zaujme každého.

  fafena

  05.04.2017

  Velmi silné čtení…

  lucie.8

  13.03.2017

  Do teď úplně nechápu, jak je možné, že se něco takového dělo v 90. letech a ještě k tomu v Evropě. Chování humanitárních organizací typu OSN či WHO bylo otřesné. Když nechtěli těm lidem pomoci, tak proč tam vůbec jezdili? Je docela škoda, že jsme se o válce v Jugoslávii ve škole vůbec neučili a proto tuhle knihu všem doporučuji!

  miris

  04.02.2017

  Na knižku sem se velice tešila, je užasna prečetla jsem ji jedným dechem. Proč je tohle vůbec možne??? Ta hrůza pachana na bezbranných lidech. Děkuji za tuhle knižku, nemohla jsem nebrečet ještě pořad jsem plná smutku. I právě proto že ma dcera Sara ma 5 let, vžila jsmem se do příběhu male princezny. Tuhle knižku by mněli povinne číst politici, aby už nikdy nemuseli trpět nevinný lidé kůli politickým učelum a válkam. Aj proto že Ediho znám pracovala jsem sním děkuji mu že napsal tenhle příbeh že ho dostal ze sebe. Je to slušný, usmívavý , dobrý člověk a lékař. Děkuji…. A DOPORUČUJI

  pif69

  04.02.2017

  Bože ! (je jedno zda křesťanský,či muslimský,či jiný…) Konec 20.století , Takřka uprostřed vrcholně civilizované a demokratické Evropy , a tohle bylo možné ?? Je a patrně i v budoucnu možné bude – ďábel lidské pomatenosti typu nacionalismus,komunismus,fašismus,nesnášenlivost atd. číhá v každém z nás . Jen mu popustit uzdu….
  Za mne naprosto strhující kniha , která by se měla stát povinnou četbou pro všechny politiky a pracovníky tzv.humanitárních organizací .
  Velké poděkování panu doktorovi za toto svědectví .

  petrilena

  13.12.2016

  *****
  Kniha je naprosto strhující, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Hodně jsem pak přemýšlela o nesmyslnosti a bezdůvodnosti odehrávajících se krutostí. V každém případě doporučuji.

  Chikko

  07.09.2016

  Kniha mi vzala dech. Je neskutečné, jakých zrůdností jspu lidé schopni a jak jsou schopni vydělávat na lidském neštěstí…
  Lidé by se z tohoto příběhu měli poučit a zamyslet se, co si z toho vzít do budoucna

  Janeee

  26.08.2016

  Na tuto knihu jsem se moc těšila. Přečetla jsem jí s velkým očekáváním a je až k nevíře, že se to vše stalo tak blízko… Knihu stále rozdýchávám a doporučuji všem, aby si jí přečetli, aby věděli, že ne všude je svět tak bezproblémový. Edu znám a měla jsem tu čest s ním několik let pracovat. Některé příběhy z války znám z vyprávění a muselo pro něj být náročné vše ze sebe znovu dostat a napsat tuto strhující knihu. Je to skvělý lékař a jsem ráda, že právě on se rozhodl léčit lidi zrovna u nás….

  Atuin

  14.08.2016

  Kniha má paralyzující účinky, neodtrhla jsem od ní. Není dvakrát příjemné, ne není vůbec příjemné vědět že nebýt minometné střepiny kniha by neexistovala. Naštěstí, Neexistovalo by víc takových příběhů. Obdivuji autora/lékaře že to ze sebe dostal.

  podlupou

  06.08.2016

  Kniha, která je o malé smrtelně zraněné Irmě, a vlastně o ní téměř není. Je svědectvím o nesmyslnosti války, o bezmocnosti člověka, který se zavázal zachraňovat lidské životy, i přesto, že vidí, že za dveřmi je někdo vědomě ničí, i o tom, že organizace, které by měly v takovýchto situacích pomáhat, nejsou nic jiného než byrokratické skořápky.
  Je až neuvěřitelné, jak blízko od nás se něco takového dělo a že od ukončení války se vlastně ani moc nezměnilo.

  michaela.mala93

  04.08.2016

  Je vidět, že Edo Jaganjac není spisovatelem, nýbrž chirurgem. Tuto knihu jsem četla na dvakrát. Začala jsem někdy v červnu a vrátila jsem se k ní až teď. Tuto knihu bych doporučila jako povinnou četbu.

  debe

  09.07.2016

  Velice smutne svedectvi…

  limetka2008

  01.06.2016

  Pláču… a syn se mne ptá, proč čtu takové knihy…. Protože si myslím, že takové knihy je nutné číst, abychom věděli, co a jak snadno se může stát nejen několik set kilometrů od nás na konci 20. století, ale také tady a třeba i dnes nebo zítra, pokud se roztočí spirála nesnášenlivosti a nenávisti vůči "těm druhým".
  Irmo, Zlajo a tisíce neznámých zmařených životů – pláču nad vámi…
  Edo, Semire, Senči a statisíce neznámých přeživších – pláču s vámi, protože se už nikdy války ve svých životech nezbavíte….
  A když vzpomínám na vaši krásnou domovinu, je mi nezměrně smutno a ptám se: "Bože! Proč?"

  pajaroh

  31.05.2016

  Šílené, krásné. Lze číst jen jednou, ale stojí za to.

  Michla76

  26.05.2016

  Nelze nesouhlasit s jednou z hlavních postav, že lidstvo by mělo vyhynout. Je zajímavé, že se mi opět po nějaké době potvrdilo, že organizace typu ICRC, UNICEF nejsou ani zdaleka takovým dobrem, jak je tendence se domnívat. POVINNÁ ČETBA!

  wildavk

  24.05.2016

  Na tuto knihu jsem četl jen oslavné recenze. Bohužel mi nepřipadal tak dobrá jak jsem na základě recenzi očekával. Příběh byl silný a bylo i silné to že autor tyto všechny hrůzy prožil, ale podle mého názoru bylo poznat, že autor není spisovatel. Někdy jsem se ztrácel v tom kdo právě hovoří. Kniha je napsána z pohledu jedné strany konfliktu a někdyz mi připadalo, že líčení událostí bylo zaujaté. Odsuzovaní role OSN, UNPROFOR…Knihu jsem nakonec docetl jen kvuli tomu abych věděl jak to dopadne.

  Hrdlička1

  15.05.2016

  Po přečtení knihy jsem si propojila i reportáže z BBC vztahující se k tomuto příběhu. Prostě vás to nutí, dozvědět se víc.
  O to víc mě mrzí chyba vydavatelství, kdy mi v knize chybí 13 stránek a jiných 13 stránek se opakuje 2x 🙁 Za to ovšem autor nemůže, takže rozhodně 5* a doufám, že už nebude třeba nic podobného psát…

  martina.bella

  23.04.2016

  Velmi silný příběh a nejen proto, že je napsaný podle pravdy. Některé lékařské pasáže jsou sice jen pro silnější žaludky, ale nejsou samoúčelné, právě naopak, zprostředkovávají dojem reality, jako by byl čtenář přímo uprostřed příběhu. Opravdu vynikající, doporučuji.