Rozmarné léto Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Rozmarné léto

KNIHA VYCHÁZÍ U PŘÍLEŽITOSTI 100. VÝROČÍ NAROZENÍ JOSEFA ČAPKA (1887-1945)

Osud této malé knížky, jež se objevila před šedesáti lety, v roce 1926, můžeme počítat k největším překvapením v novější české literatuře. Vždyť ji napsal tenkrát už známý a uznávaný prozaik Vladislav Vančura (1891 — 1942), a to ve chvíli, kdy mu imponovala poetistická nálada a záliba v hravém způsobu vyprávění a života. Vždyť k ni už pro první vydání nakreslil vtipné ilustrace Josef Čapek. Ivan Olbracht o ní řekl. že je to vedle Haškova Švejka „jedna z nejpůvabnějších knih, které byly v Čechách napsány“. A přece Rozmarné léto za Vančurova života už víckrát nevyšlo. Teprve když se autor stal klasikem, ožil z jeho odkazu nejvíc snad právě tento veselý příběh, zdánlivě jenom humorný, ale poprvé představující také autorův měnící se životní názor.

Poválečná cesta Rozmarného léta pak už byla jasná a příznivá; přispělo k tomu i další překvapeni, jímž bylo téměř doslovné zfilmování románu, a to i se zachováním jeho zvláštně stylizované řeči. Dnes patří Rozmarné léto k často vydávaným a hodně čteným knížkám moderní české prózy a některé věty z tohoto románu se staly obecně rozšířenými úslovími. Kolik čtenářů strávilo s knížkou příjemný čas, se nedá ani odhadnout. Čím si Rozmarné léto tak podmanilo čtenáře? Je hned nápadné, že se v něm uvedl v nové a rozhodující roli Vančurův smích jako životní filozofie. Asi nebude nutné opakovat, co se v příběhu umístěném do poklidného lázeňského městečka, pouze na tři dny rozrušeného příjezdem kouzelníka a jeho sličné pomocnice, odehrávalo mezi čtyřmi muži
Kniha v českém jazyce!


Stažení Rozmarné léto zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Rozmarné léto (0.00 EUR)


Stažení Rozmarné léto zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Humor, Romány, Literatura česká
  Vydáno: , Odeon
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (136)

  Přidat komentář

  roso.mak

  14. března

  Ok, do povinné literatury k matuře se dostala i horší díla. Tohle je alespoň velmi tenké. Ale i tak, pokud budete chtít na něčem trénovat rychločtení, je to přesně kniha pro vás. Obsah je totiž tak nudný, že vám nic podstatného neuteče.

  Ginosaji

  12. března

  Nikdy by mě nenapadlo, že budu tak krátké dílo číst takovou dobu. Nemohla jsem se začíst do autorova jazyku. Aspoň že byly odděleny výstupy, jelikož usnadňují pochopení.

  Missynka

  01. března

  Jedna z klasik, které jsem si dala za úkol přečíst. Úkol to byl pro mě obzvláště těžký, protože čeština použitá v knize se mi opravdu nečetla zrovna jednoduše. Každopádně jsem ráda, že mám tuto útlou knihu za sebou a jsem o pár slov moudřejší. Příběh jako takový mě taktéž moc neoslovil, sympatická mi nebyla ani jedna z popisovaných postav.

  hambra1

  22. února

  Za mě jednička s hvězdičkou. Chvíli mi trvalo, než jsem byla schopná číst a pochopit smysl slov hned napoprvé, ale pak pro mě měla knížka veliké kouzlo. Zdánlivě o ničem a přesto v ní je ukrytá velká moudrost obyčejného člověka.

  Endy17

  08. února

  Jsem rád, že jsem si tohle dnes už klasické dílko přečetl a jsem ještě radši, že už to mám za sebou. Jeden z mála případů, kdy filmové zpracování předčí knižní předlohu.

  domino1701

  03. února

  Přiznám se, nebýt maturity a čtenářské výzvy, bych si tuhle knížku asi nepřečetla. Dějově nic moc, důležitým je spíše jazyk, kterým je kniha napsána. Občas mě nějaký archaismus zarazil a musela jsem si ho přeložit. Za mě průměr.

  1.Agness

  02. února

  Knihu bych tedy jednoduchou nenazývala. Pro květnatý jazyk, který působí absurdně vzhledem k postavám, které jej používají, jsem knihu prvně vůbec nemohla přelouskat. Zajímavá mi přišla až v momentě, kdy jsem o knize a autorovi už něco věděla.

  dadako

  31. ledna

  Sice jsem si říkal, že bych měl Rozmarné léto přečíst, ale nebýt výzvy asi bych se k tomu nikdy nedostal. Vančurův jazyk mi prostě nesedí. Z celé knihy si tak zapamatuji jen větu a i tu spíše díky nezapomenutélnému Rudolfu Hrušínskému: "Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným."

  yaoiyuri

  27. ledna

  Samozřejmě, nejde tady o ani tak děj, jako o formu. Poetismus mám ráda, ale Vančurův poetismus v próze mi přišel hrozně tuhý a těžkopádný, i když je vidět, že s jazykem si neskutečně vyhrál. Nicméně na příběhu, ve kterém se tři staří kozlové snažili ulovit mladou kost, mi nic humorného nepřišlo, bylo to dost „suché“ (snad kromě pár narážek na Nezvala).
  Je to jedno z protěžovaných děl naší literatury a každý o něm minimálně slyšel, ale také je to jedno z děl, ke kterému by člověk měl dojít sám, a ne přes povinnou četbu. Dnešní lidi mají problém přečíst Babičku, protože je podle nich psaná „staročesky“, Vančura je sice mladší, ale jeho jazyk s nekonečnými souvětími, přechodníky v každé větě a dějem nedějem musí být pro většinu dnešních (ne)čtenářů masakr. Rozhodně nic odpočinkového – navíc nutit tohle číst studenty středních a nejde bože základních škol bych označila za zločin proti podpoře čtenářství (co závratného jim ve věku 12-18 let má tohle dílo asi říct?).

  HCh

  20. ledna

  Rozmarné léto jsem viděl jako film, který nebyl špatný. Díky výzvě jsem si ho přečetl jako E-book. Přiznám se že dějově mě to moc neuchvátilo, ale jazyk jakým to je psaný mě celekm zaujal.

  Jana_Z

  20. ledna

  Tyhle humoristické románky nejspíš nejsou můj šálek čaje. Z mého pohledu je to takové nemastné, neslané. Přesto jsem ráda, že jsem dílko přečetla, protože jednou je to klasika a tu je třeba znát 🙂 Navíc mi posloužilo jako bod do čtenářské výzvy 🙂

  DuncanIdaho

  08. ledna

  Jednoduché, lehké při tom krásné a vtipné čtení. Tato kniha se opravdu hodí tak na léto na pláž nebo jen tak na deku na zahradu. Člověk se zabaví i pobaví. Takovýchto knih by mělo být víc. Čtení osvěží i trochu postarší čeština, kterou Vančura použil.

  Lodja

  07. ledna

  Ge-ni-ál-ní!
  Celé je to tak roztomile absurdní, jak tu spolu tři postarší přátelé rozprávějí a připadají si při tom ohromně důležitě. A kouzelník Arnoštek je tak kouzelná postava!

  Pravda, trošku mi uniká důvod, proč je do nás jako už do několikáté generace v hodinách literatury vtloukáno toto dílo jako taková hvězda na českém knižním nebi. Subjektivně jsem si ale tuto děvkařskou snobárničku užila velice!

  "Tím lépe," odpověděl mistr, "nehněvej se, avšak pokud jde o moje chyby, jsou nenapravitelné. Viděl jsem dnes pradlenu, jež stála po kolena v Orši. Byla daleko ošklivější než Anna, a přece mi bylo jasné, že jsem se nepolepšil. Vezmi si tedy svoje nádobí a jdi za Arnoštkem, je to vzorný kouzelník a řádný manžel."
  "Když tě slyším tak hovořiti," pravila paní, opásavši se starou zástěrou a vyškrabujíc hrnec,"zdá se mi, že ses s ním smluvil, abymě odvlékl."
  "Nutíš mě, abych se vyjadřoval určitěji," děl Antonín,"nuže, jsi záletná ženská a spala jsi dnes v noci u Arnoštka. Dobrá, nevyčítám ti těla, aškoliv je tučné a škaredé, ale potrestám tě za pomlouvačný způsob omluv.
  Ticho," dodal, když paní chtěla odpovídati, "připouštím, abys zůstala, ale nestrpím tvé řeči."
  Potom si mistr vykasal rukávy a vykonal, co naznačil.

  ThrisaManx

  29.12.2017

  Jak se mi Markéta Lazarová nelíbila, tak jsem si Rozmarné léto oblíbila 🙂 Kniha je poměrně čtivá, i když rozhodně ne oddechová. Vančura je především mistrem jazyka a kniha je právě zajímavá po této stránce. Takto poeticky a krásně umí psát snad jen Vláďa Vančura. Krásně si dokázal pohrát se všemi možnostmi, které nám náš bohatý jazyk skýtá. Člověku možná bude chvíli trvat, než si jazyku přivykne, poté je ale slast to číst.

  Lachtaan

  27.12.2017

  Jsou knihy, ke kterým se rozhodně nedá vracet. Absolutní nesmyslnost na pozadí jakéhosi dlouhatánského rozhovoru několika dosti otravných postav. Prapodivná zápletka, která vlastně ani neutváří ucelený děj, kterého by se mohl čtenář chytit i posléze, kdy má kdekoli sdělit, o čem si právě četl. I oslavovaní spisovatelé udělali některé kroky vedle. Tohle je jeden z nich.

  petrakočárová

  18.11.2017

  Jsou knihy, ke kterým se člověk opakovaně vrací a tohle je jedna z nich.

  Eliot30

  14.11.2017

  Za mě rozhodně 5 hvězd, čtivé, milé, roztomilé, příjemné a hlavně nesmrtelné. Bavila jsem se.

  ddkk

  07.11.2017

  Vančura a jeho úžasný jazyk! Krásný letní příběh, postavičky jedna lepší než druhá…a samozřejmě vynikající filmové zpracování. Doporučuji obé.

  Sarhem

  31.10.2017

  Jednoduché, oddechové čtení, od kterého toho nelze moc očekávat. Oceňuji styl, jakým Vančura knihu napsal a myslím, že v budoucnu se k ní zase někdy vrátím.

  GabrielleT.

  24.10.2017

  Přestože jsem se moc nemohla přenést přes Vančurův jazykový styl se mi kniha líbila.

  AnjaVCL

  15.10.2017

  Geniální ve své banalitě. Odpověď závažné literatuře. A v neposlední řadě půvabný jazyk.

  Michalka98

  12.10.2017

  Česká klasika, která je zajímavá spíše po stránce jazykové než po stránce dějové. Obdivuji, jak si pan Vančura s jazykem pohrál, jaké slovní obraty vymyslel. Nicméně, já mám ráda, když se v knize něco děje a to jsem tu bohužel postrádala.

  kilometr

  06.09.2017

  Ideální četba na plovárnu a nebo někam k vodě.Neboť tento způsob léta……70%.

  E.lisabeth

  30.08.2017

  Prvních 20 stran mi trvalo vžít se do stylu psaní a do jazyka, ale pak už to šlo snadno. Krátký a bouřlivý příběh jednoho léta:)

  vendysantos

  07.08.2017

  Taková oddechová, nenáročná četba na léto.

  Atanone

  13.07.2017

  Antidepresivum

  Katranis

  03.07.2017

  Prostě rozmarné léto 🙂

  Terazky

  03.07.2017

  První dílo, které jsem od Vančury četla. V žádném případě nezklamalo. Kdo by řekl, že je ta čeština tak bohatá? 🙂

  Bonnet

  02.07.2017

  S Vančurou mám takový komplikovaný vztah… krásnou literaturu mu neberu, ale nemůžu si pomoci, velmi často na tenhle styl psaní nemám náladu. A to se změnilo po přečtení Rozmarného léta – je to krátké, takže jsem si nepřehřála mozek a je to zábavné takovým hřejivým způsobem, až jsem se sama divila.

  BarunkySvět

  12.06.2017

  Bohužel, přečetla jsem dvě stránky a stačilo. Za mě ne.