Porodní bába Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Porodní bába

Je pozdní léto roku 1944 a v oblasti Pečenga na severu Finska probíhá laponská válka. Nemanželská dcera ze šamanské rodiny, odmalička odsunutá na okraj společnosti, vykonává důležité povolání porodní báby. Její život, to jsou cesty v nočním mrazu, pach dezinfekce a krev. Všechno se však změní, když potká nacistického důstojníka Johannese, který se „na ni podívá, jak se ještě nikdy nikdo nedíval“, a bezhlavě se do sebe zamilují. Hrdinka pak z vlastní vůle následuje německé šiky do vojenských a vězeňských táborů, kde pomáhá jako polní zdravotní sestra. Zatímco dříve však děti vítala do světa, zde se z ní stává anděl smrti a nakonec i ji semelou nemilosrdná kola dějin. Příběh je ojedinělým ztvárněním palčivé a rozporuplné kapitoly v dějinách Finska, z níž dodnes některé rodiny nesou cejch. Kniha získala v roce 2012 významnou Runebergovu cenu, byla přeložena do více než deseti jazyků a na její motivy se natáčí i film.Kniha v českém jazyce!


Stažení Porodní bába zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Porodní bába (0.00 EUR)


Stažení Porodní bába zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Teoksesta Kätilö (2011)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány
  Vydáno: , Argo
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (88)

  Přidat komentář

  shmaic

  14. března

  Smutná kniha netradičně ostře podávající realitu konce 2. světové války v severských státech. Místy i na můj vkus trochu vulgární, ale jaksi to tak celé nějak zapadá do surovosti tehdejších časů.

  ponda

  19. února

  nedoposloucháno
  audiokniha

  SSTknihy

  13. února

  Zvláštní, magické, těžko uchopitelné, zneklidňující. Napsané jazykem, stejně svérázným jako lidé, žijící na severském pobřeží, neustále bičovaném drsným podnebím. Katja Kettu zasadila svůj příběh do pozdního léta 1944, do období, kdy na severu Finska probíhala laponská válka – méně známé období Druhé světové války. Vlastně poněkud banální milostný příběh finské ženy, bastarda a vyvrhela, kterého uznávají jen pro jeho porodnické schopnosti, a vysokého nacistického důstojníka se v autorčině podání mění v osudový milostný vztah takřka biblických rozměrů. Není to ale lehké, ani moc příjemné čtení. Určitě se z hlavy nevykouří hned po přečtení poslední stránky

  ypres.bass

  15. ledna

  Popravdě kniha nenaplnila moje očekávání. Slyšel jsem na ni fakt hodně chvály, tak jsem si ji teda taky pořídil. A ono…
  Jako nápad (a hlavně pointa a závěr) se mi líbily, i způsob vyprávění. Ale co mi fakt vadilo, to skákání mezi časovými a dějovými liniemi. Trvalo mi asi 2/3 knížky než jsem pochopil kdo je vlastně kdo a co je kdo čí.
  Ale zase na druhou stranu, knížka se čte i přes ty nešvary fakt dobře, jakože rychle "ubíhá".

  Nika_bk

  07. ledna

  Pre mňa jedna výborná kniha..ničim neprikrášľovaný príbeh zachytávajúci dobu, podmienky a ľudské charaktery..dalo mi to nový pohľad na dejiny a život obyčajných ľudí

  vivienna

  29.12.2017

  příběh sice zajímavý, ale psaný zvláštním stylem, chaotický, člověk se občas ztrácí…pocit z četby – syrovost- surovost? Dočetla jsem, ale příště určitě ne…

  martinasudová

  16.11.2017

  Je mi líto, ale je to po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla…prostě se to nedalo…hrozně jsem se ztrácela…no,možná se k ní někdy vrátím.

  Richisa

  02.11.2017

  Nějak si nejsem jistá, co si o této knize mám myslet. Ze začátku jsem byla zmatená, kdo je kdo, vůbec jsem se v tom nedokázala vyznat. Později jsem si zvykla na styl psaní a kniha mě více vtáhla do děje.

  Hlavní téma je láska, která si nevybírá a i ve špatné době hoří stejně silně. Bohužel ne vždy přenáší hory, někdy taky vede do horoucích pekel… Z tohoto pohledu je příběh úžasný díky zasazení do velmi krutých reálií.

  Čím déle o knize přemýšlím tak je mi více líto hlavní hrdinky, které se to nejhorší dělo jen proto, že se zamilovala.

  Už jsem četla lepší díla. Každopádně se jedná o pro mě úplně neznámé kapitoly 2. sv. války.

  Len2očka

  29.10.2017

  Proč psát knihu takhle?Nic pro mě.

  LuckaH2

  27.10.2017

  Kniha se m celkove moc nelibila, nekterym castem jsem nerozumela. Ale plus davam za to, ze zaklad je na skutecne udalosti a za konec s doslovem, to byla dobra tecka. Je dobre ukazovat hruzy valky a protoze literatura faktu tolik netahne, romany jsou k tomu vhodny nastroj. Ale ja tady tu hruzu tolik nevidela. Videla jsem jen bezmeznou lasku, ktera se casto nepta, jestli je milovany nepritel nebo fasista… a pak mraky sprostych slov, ktere nevim zda byly treba. Ale je to zvlastne silna kniha…

  Kytiii

  24.10.2017

  Kniha, která mě rozložila na kostičky, zpřerážela všechny kosti v těle a zamíchala si se mnou v horké kávě. Je to tak silné a návykové jako zmíněný pervitin. Jsem ptáče vypadlé z hnízda a pláču po matce. Tohle byl fakt nářez!

  Petruš999

  27.09.2017

  Tato kniha mnou docela otřásla. Silný příběh vyprávěný syrovým jazykem, odehrávající se ve dvou časovým rovinách, které se na konci spojí a vše jasně vyplyne. Několikrát jsem zvažovala ukončit četbu předčasně, bylo to na mě místy příliš drsné, ale nemohla jsem přestat.

  iatros

  12.09.2017

  Nejsem ani romantik ani slabší povaha, mám za sebou několik knih od Bukowského, takže ani vulgarismy mi nevadí, přesto mě tato kniha… nevím, jestli přímo zklamala nebo jen nesplnila moje očekávání, rozhodně se mi ale nelíbila tak, jak jsem si myslela, že se mi líbit bude. Téma války a hrůz zajateckých táborů, které ve mně obvykle vyvolává intenzivní pocity bezmoci, hnusu a studu, se mě v tomto příběhu "lásky" jaksi vůbec nedotklo, přišlo mi jen jako okrajová a jakoby vzdálená kulisa a onen pocit hnusu a studu ve mě vyvolával především styl autorky a nemohla jsem se zbavit dojmu, že některé ty scény (místy těžko pochopitelné), výrazy a přirovnání, jsou prvoplánové, nucené a že autorka příliš "tlačila na pilu". Hlavní postavy, ne zcela normální finská porodní bába a psychicky nevyrovnaný, polovinu času zfetovaný důstojník SS, bez špetky charismatu, mi byly nesympatické a nedokázala jsem se v jejich vztahu nevztahu a jednání vyznat a ke konci knihy jsem se dokonce přistihla, že je mi vlastně úplně jedno, jak to s nimi dopadne. Je to škoda. Námět samotný by měl velký potenciál, však jsem taky byla na knihu pořádně natěšená, ale – nemůžu si pomoci – nakonec mi to všechno vyznělo jen jako taková nepovedená červená knihovna.

  eestera

  08.08.2017

  Do knihy jsem se nemohla začíst,ztrácela jsem se ve jménech,né všechno se mi dobře četlo-ale přišel zlom,kdy jsem se nemohla odtrhnout.Děj mě pohltil a jako věčná optimistka 🙂 jsem čekala na konec,který….Nebudu psát jak to dopadlo…..Přesto,že někdo píše,že je kniha drsná,vulgární-ano,ale je i něžná,láskyplná.Pro mě kniha,na kterou se nezapomíná…..

  petrarka72

  07.08.2017

  Vynikající kniha, tématicky i literárně – ovšem nelze doporučit slabším nebo romanticky zaměřeným povahám. Připomíná barokní poezii: špína, hniloba, hnus – z nich se překvapivě rodí láska a naděje – a ty plodí vůli k životu a radost, ale také surovost a smrt – a pak se do špíny, hniloby, hnusu obracejí… Příběh lásky porodní báby "Víločky" a důstojníka SS Johanna Angelhursta, rekonstruovaný Helenou Angelhurstovou a odehrávající se během laponské války roku 1944 mezi Parkkinou, Pečengou, lágrem Titowka a fjordem Mrtvého muže na finsko-ruském pomezí. Silný pud sebezáchovy a intenzivní prožívání okamžiku u ženy, útěk před realitou přes čočku fotoaparátu, skrze léky nebo silnou vrstvu sebezáchovné amnézie u muže; nemůže to fungovat v daných podmínkách, nemůže to fungovat přes osobnostní nastavení obou – a přesto se zdá, že to má smysl… A nad vším je každodenní boj o život ve světě, kde vyhrává někdy silnější, někdy informovanější – a někdy prostě ten, kdo se zalíbil neexistujícímu Bohu…

  whiolet

  05.08.2017

  Kniha je plná vulgarismů, zvláštních přirovnání ("Máš ty nejkrásnější varlata na světě a duši rozvážného houbaře..) a občas nepochopitelných situací.
  Nečte se snadno, není to ani bůhví jak strhující čtení, přesto kniha byla zajímavá a díky tomu, že se příběh zakládá na skutečnosti je prostě taková…svá

  kessey

  04.08.2017

  Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale kvůli konci musím dát čtyři. Díky střídání míst, časových rovin a množství postav je třeba udržovat pozornost a kniha se nečte úplně lehce, ale zároveň je ten příběh krásný, děsivý a místy až nechutný. Co všechno jsem ochotni a schopni udělat pro lásku? Co všechno si dokážeme díky tomuto slůvku omluvit?

  camelopardus

  21.07.2017

  Kniha velmi syrová, vulgární, naturalistická, ale přesto je v ní obrovské množství něhy a krásy. Vyjadřování autorky je originální a láska je zde popsaná neotřelým způsobem. Přes válečné hrůzy a lidská zvěrstva se derou na povrch střípky laskavosti, hlubokého citu i krásy drsné laponské přírody.

  Melanka

  16.07.2017

  Hodně drsná, chvílema až nechutná kniha. Myslím ale, že splnila svůj účel, rozhodně ve mně zanechala svoji stopu. Jen kdyby se mi nepletly jednotlivé postavy!

  Sobolosh

  14.07.2017

  Drsné čtení pro otrlé čtenáře. Při některých scénách je pocit hnusu intenzivní. Místy jsem se ztrácel v ději. Určitě silný čtenářský zážitek, ale doporučil bych jen někomu a jen s uvedenými výhradami. Není to kniha pro toho, kdo potřebuje příjemně naladit a polaskat duši. Zajímavý byl pro mě náhled na válku z této finsko rusko laponské pustiny.

  iska25

  11.07.2017

  Velmi drsné.

  lindavido

  17.06.2017

  Rozhodně mě dostala. A to za hranice všedního přemýšlení a uvědomování si, jak to bylo a jak to je. Ten příběh prostě prožíváte s hrdinkou.

  85098211

  05.06.2017

  Jak už prozrazuje anotace, jedná se o syrový, drsný příběh z doby 2. světové války. Tvrdá realita se zde potkává a prolíná se sny hlavní hrdinky (porodní báby), která se bezhlavě zamiluje do nacisty. Poté, co se tak stane, ji nic jiného nezajímá, za každou cenu se snaží dostat se do jeho blízkosti. To se jí i podaří, ale ona za to platí dost vysokou cenu. Víc nebudu prozrazovat. Co mi na knize tak trochu vadilo, byl vulgární až pornografický slovník. Ale nyní, po jejím poslechu (dávám z důvodu velice špatného zraku přednost audioknize), mám dojem, že to ani jinak být nemohlo, že to byl záměr autorky, sloužící k umocnění příběhu. Obdivuji výkon interpretky Pavly Beretové, bez ní by kniha nebyla ani zdaleka tak působivá. A odvažuji se dokonce tvrdit, že nikdo jiný by se tohoto úkolu nezhostil tak dobře jako ona. Mužské hlasy byly také zvoleny výborně a zaslouží si pochvalu.

  bábuška

  31.05.2017

  Drsný příběh v drsných podmínkách za polárním kruhem a ještě znásobeno válečnými ukrutnostmi. Je to bolestivé čtení, ale jako připomínka potřebné. Mohu se jen přiklonit k názoru v komentáři p. nemer.

  nemer

  01.05.2017

  Je to strašné čtení (a ještě horší poslech, nenechte se mýlit – strašné ve smyslu depresivity, dekadence a ponurosti, což je v audioknize ještě umocněno) Příběh je podán syrově, bez příkras, ale obávám se, že je to mnohem realističtější obraz války než všechny tematické romány dohromady, do nichž autoři nějakým zázrakem dokázali propašovat i trochu poetiky a čtení tak učinili méně bolestným. Porodní bábu doporučuji spíš otrlejším, rozhodně to není nic pro děti nebo příliš citlivé duše. Přestože podruhé se ke knize vrátím jen těžko, hrůzy života a biologické podstaty bytí jsou tu všudypřítomné, musím ocenit odvahu autorky hrabat ve vosím hnízdě. O podílu Seveřanů na nacistických zvěrstvech se příliš nemluví, ani nepíše, přesto je dobré si uvědomit, jak nejen Němci o Slovanech a "podlidech" vůbec smýšleli. Obávám se, že kus tohoto přístupu je v anglosaských národech zakódovaný dodnes.

  Janadvorackova

  23.04.2017

  Dobře napsaná, sugestivně načtená a dějově smutně-hnusná kniha. Smutná dobou, v níž se příběh odehrává, hnusná prostředím a událostmi. Sprostá slova dokreslila celek, protože život je svině a někdy stojí dost za hovno, i když si přejete a snažíte se o opak. A o tom to bylo.

  BrozaM

  07.04.2017

  Mně se příběh líbil, líbily se mi i změny časů, ve kterých děj probíhal – hodně ho to oživovalo. Cele téma bylo velmi promyšlené a inspirované skutečnými událostmi, opravdu hodně zajímavá kniha.
  Ale! Nedokážu se dostat přes formu, kterou to bylo psané. Těch vulgarismů tam bylo přespříliš a úplně zbytečně, vůbec jsem nepochopila proč tolik. Proč láska dvou lidí musí být dopodrobna popsána přes všechny pohlavní orgány a všechny tekutiny, které z těla odcházejí? Bohužel tohle knize hodně bere na kvalitě.

  čika

  29.03.2017

  kniha je pisana skutocne osobito, ale napriek expresivnemu vyrazu som mala celkom problem uverit pocitom hlavnych protagonistov. a teda miestami som sa dost stracala, co je skoda

  memory

  27.03.2017

  Nesympatičtí hrdinové- nemastný neslaný Johannes a živočišná Víločka, jejíž psí láska šla (doslova) přes mrtvoly. Objektivně asi dobrá kniha, zajímavě a čtivě napsaná, velmi netradičním stylem. Ale z žádné knihy jsem dosud ještě necítila takové znechucení a útočení na smysly, zvláště na ten čichový, což je u knih opravdu neobvyklé.
  Jo a pokud jste jim to přece jen přáli, nečtěte doslov.

  ivusse

  26.03.2017

  Dočteno. Kniha měla dobrý námět, ale… Nějak jsem jí nepřišla na chuť, byly bych ji nedočetla, ale to já neumím. Dočíst jsem z přesvědčení musela. Za mě tedy děkuji, stačilo…