Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity

Od Kyjevské Rusi k Pussy Riot Kniha vysvětluje hlavní body ruských ­kulturních a duchovních dějin, jež by měl znát každý Čech, který chce rozumět tomu, co se děje v Rusku dnes. ­Výklad, dokumentovaný na ­vybraných literárních a uměleckých dílech, je veden od „předdějin“ na ­řeckém Krymu po současnost: od svatého ­Vladimíra k Vladimiru ­Putinovi a od jurodivých k Pussy Riot. Na rozdíl od většiny rusistických prací tato kniha vykládá Rusko „postkoloniálně“. Ne jako jednotné dějiny ruské ­říše a ruské spirituality, ale jako ­komplex národních a náboženských tradic, které spoluutvářely prostor ­východní Evropy, včetně ruských „kontrakultur“ a vlivů německých, mongolských, židovských, katolických či polskolitevských. Zvláštní ­pozornost je věnována Ukrajině, ­dědici „toho druhého Ruska“. Kniha se hlásí k tradici, kterou vy­značují Havlíčkovy Obrazy z Rus, Masarykovo Rusko a Evropa a Čer­ného Vývoj a zločiny panslavismu.Kniha v českém jazyce!


Stažení Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity (0.00 EUR)


Stažení Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura naučná, Historie
  Vydáno: , Vyšehrad
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (13)

  Přidat komentář

  Kmotr99

  včera

  Stručný přehled ruských dějin, a o to nejen těch náboženských. Do dějin východoevropského myšlení se totiž promítají i dějiny celkové a naopak. Díky zasazení do širších souvislostí si lze vše poměrně dobře představit a zasadit do evropského kontextu. Navíc slouží i jako rozcestník, inspirace k zajímavým dílům ruských (východoslovanských) autorů.

  jaro999

  15.10.2017

  Čtivě napsaná kniha, která obsahuje spoustu zajímavých informací a pomáhá pochopit pohled Ruska na svět a některé kořeny nynější situace v evropské části postsovětského prostoru. Jednu hvězdičku ubírám, protože z knihy je velmi patrné, na čí straně stojí autorovy sympatie. Na druhé straně je autorův postoj lidsky pochopitelný.

  anntine

  31.07.2017

  Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity je knížka, díky které se každý dozví spoustu informací o náboženských dějinách Rusi. Oceňuji tudíž hluboké znalosti autora na dané téma, které podal v souvislostech a se srozumitelností. Na druhou stranu bych ale asi pro úplné pochopení potřebovala vědět více věcí o ruské historii.

  kní

  26.05.2017

  Tleskám panu Putnovi, že tuto knihu občansky aktivně moudře a vtipně i s vlastnoručním věnováním (Miloši Zemanovi, aby se hlouběji poučil o věcech, o kterých tak rád hovoří) daroval a osobně donesl včera na Pražský hrad, kde ji od něj převzal hradní mluvčí Jiříček Ovčáček.
  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10150778447-historie-cs/215452801400004

  Lenka4

  08.05.2016

  Záběr díla je natolik rozsáhlý, že jeho vtěsnání do vcelku nevelké knihy znamená zestručnění a zkratkovité podání jednotlivých kapitol. Vede to k tomu, že čtenář, který má jen školní povědomost o historii zemí na východ od nás, z ruské literatury přečetl jen několik základních děl a církevní dějiny téměř nezná, si neodnese ucelený přehled vedoucí k pochopení problematiky. Spíše zahlcen spoustou událostí a jmen, o kterých se dozvídá poprvé, nebo je již pozapomněl, tápe a tone. Pro porozumění této knize, jsou nutné značné předchozí znalosti tématu. Autor v ní shrnuje své široké vědomosti, ale čtenářům je blíže nevysvětluje.

  M.H.

  05.03.2016

  Kniha je veľmi čitateľná a zaujímavo členená. Putnov názov však ňou preniká velmi silne, čo by ani tak nevadilo (hoci sa na niektorých miestach tvári nestranne), keby sa autor nedopúšťal mnohých chýb a nedoložených tvrdení.

  napr. (s. 81) "Tohoto roku se totiž Isidor, poslední moskevský metropolita řecké národnosti, vrátil z koncilu ve Florencii, kde rok predtím byzantští hierarchové uzavřeli církevní unii s Římem." Izidor bol metropolita kyjevský. Nie je to veľká chyba, ale je v knihe je ich omnoho viac.

  Pre detailný výpočet pozrite recenziu: TÉRA, Michal. Obrazy z kulturních dějin ruské religiozity, Martin C. Putna. Parrésia VIII (2014). 2015 ISSN 1802-8209. ISBN 978-80-807465150-2. s. 595-610.

  Kvôli tomu mi kniha (napriek svojej pútavosti a zaujímavému konceptu) príde dosť propagandistická (čo uvádza aj vyššie spomenutá recenzia).

  misobabik

  12.01.2016

  Erudovane napísaná a v dnešnej dobe potrebná kniha, ktorá je veľmi vhodná pre pochopenie Ruskej histórie, kultúry a religiozity. Autor obrazy miestami dopĺňa úryvkami z beletrie, čím len dodatočne dotvára celkový obraz popisovanej časti ruských dejín. Kniha je písaná hodne hutne a ja tak dosť ťažko čítateľná (trvalo mi dva týždne ju dočítať), k tomu naviac autor niekedy zbytočne používa cudzie slová (niektoré vety som musel čítať dvakrát, aby som vobec pochopil, čo autor hovorí). Tiež treba filtrovať autorov svetonázor, ktorý knihou presakuje. Celkovo je to ale skvelá kniha pre vstup do ruských dejín, a ak si zvyknete na štýl reči, tak je to aj príjemné čítanie.

  Padrn

  30.10.2015

  Velmi zajímavá kniha, čtivá i pro laiky. Uvědomil jsem si při ní, jak málo znám z dějin oblastí na území dnešního Ruska, Ukrajiny a Běloruska, které se nás týkají možná více, než si jsme ochotni připouštět. V souvislosti s rusko-ukrajinskou krizí rozhodně pomůže k rozšíření obzoru. Ačkoli nemůže být pochyb, jaký je autorův názor na hodnocení obou stran zmíněneho konfliktu, kniha může pomoci i při snaze pochopit stranu neprotěžovanou. Navíc je i zajímavou motivovací k přečtení některých ruských klasiků. První knihou, po které jsem následně sáhl, byli Dostojevského Běsi.

  kokodaros

  22.08.2015

  Odříkaného chleba největší krajíc: mezi moje nejneoblíbenější předměty na škole patřil dějepis. Ale jak roste množství zpráv a dezinformací z Východu, potřeba dát si věci do souvislostí mě přivedla k této knížce. Ať už jste Putinovým odpůrcem či fanouškem, musí vám to ruské pojetí sebe sama jako "Spasitelů Slovanství" a aktuálního ruského "národního obrození" obdivuhodné a zároveň nesrozumitelné. Putin, dřívekomunistický KGBák, dnes ochránce pravoslavné církve. Proč nazývají Donbas Novorusko? Proč jsou Češi pro ně poněmčilí "zkažení" Slované a proč je musí Rusové zachránit? (autentický názor Rusů na mého známého při pobytu v Rusku) Kyjevská Rus? Proč vlastně Poláci nemají rádi Rusy a naopak?

  Tahle knížka je napsaná celkem stravitelně i pro čtenáře, jakým jsem já, nekřesťana, a splní hlavní poslání: vplést dnešní rozervanou východní Evropu do historických souvislostí, které, jak se zdá,mají větší vliv než jsme si připustili na nudných hodinách školního dějepisu.

  hanocri

  03.08.2015

  Knihu mám zatím přečtenou asi z třetiny, takže nemohu s čistým svědomím hodnotit jako celek. Alespoň podle toho, co jsem přečetl se jedná o formálně precizní a informativně hutné dílo, které mi velmi přiblížilo ruské kulturní a duchovní dějiny. Díky Putnovi lépe chápu chování současného Ruska. Jediné, co mi trochu kazí požitek ze čtení, je trochu těžkopádnější sloh. Je mnoho odborných publikací, které jsou napsany čtivěji, ale nenechte kvůli tomu odradit od obsahu.

  Annicka

  27.04.2015

  Kniha o dějinách ruské religiozity… a nebo taky kultury a politiky, neboť v kdečem autor nalézá něco náboženského. Kniha představuje ruské dějiny ze zajímavého, místy netradičního úhlu pohledu. Dějiny jsou rozděleny do jednotlivých témat; ta jsou sice seřazena podle toho, jak se v dějinách objevovala, ale autor mnohdy toto období opouští a přidává pozdější reakce, což podle mě pomáhá lepšímu pochopení tématu.
  Můj dojem z knihy kazí to, že autor občas opouští roli objektivního vědce a místy staví své hodnotové soudy na místo objektivní pravdy (čímž nechci říci, že bych s ním nesouhlasila).

  mijagi80

  15.03.2015

  Kniha je po odborné stránce nabita informacemi o proudech ovlivňujících ruské náboženství. I jako naprostý laik, jsem díky autorovi opět upravil a upřesnil své povědomí o ruské mentalitě a pochopil více nebezpečnou hru "cara" Putina v posledních měsících. Musím ještě dodat, že také propojení církve a politiky v Rusko mi přijde po přečtení knihy bohužel pochopitelné, ikdyž to má na ruskou společnost neblahý vliv již několik století.

  David V

  08.03.2015

  Pro mne jako laika jde o výborný přehled dějin religiozity v oblastech na východ od Polska. Jako klíčové momenty knihy se mi jeví popis nemoskevských tradic a dále vysvětlení vzniku a vývoje pocitu a víry v mesiášské poslání Rusů. Zejména to druhé je dnes velmi aktuální a samotného mě překvapilo kolik jevů v dnešním Rusku dává díky této knize větší smysl. Výborné čtení pro kohokoliv kdo nechce spoléhat na informace od velmistra Zemana. Pan Putna opět nezklamal.