Němá barikáda Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Němá barikáda

Soubor jedenácti povídek, v nichž autor zachytil boj našeho lidu s fašismem. V řadě drobných příběhů z různých období a různých způsobů tohoto boje, vylíčil historii šesti tíživých let nesvobody – od prvního veřejného vystoupení demonstrujícího lidu proti vetřelcům v říjnu roku 1939 přes hromadné popravy českých lidí v letech dalších, hlavně po atentátu na Heydricha v roce 1942, až ke dnům osvobození v slavném máji roku 1945. Ideovým spojovacím motivem je stále se upevňující jednota českých lidí v jejich odporu proti okupantům a v jejich tichém, nenápadném hrdinství, které z nich vytvoří třetí frontu, jež spolurozhoduje o konci války v českých zemích.Kniha v českém jazyce!


Stažení Němá barikáda zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Němá barikáda (0.00 EUR)


Stažení Němá barikáda zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  Němá barikáda (1946)

  Žánr:
  Povídky, Literatura česká
  Vydáno: , SPN – Státní pedagogické nakladatelství
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (67)

  Přidat komentář

  Metroušek

  20. února

  Velké časy často plodí velká díla, která nemilosrdně a přesně zachycují Zeitgeist, ducha doby. Ačkoli je Němá barikáda rozsahem útlá knížečka povídek, na vnímavého čtenáře dopadne silou své osudovosti. Protentokrát je mi jedno, že to napsal komunista; je to bezesporu mistrovské dílo z doby, kdy byl nepřítel jasný a jasně pojmenovaný, a kdy se na chvíli zdálo, že nový, lepší svět přichází ze sovětského východu. (Nepřišel, a nikdy nepřijde, to už je snad jasné.) Opravdu stojí za to si čas od času znovu přečíst tak silné, dojemné povídky jako je zejména Včelař, Vyšší princip, Hlídač dynamitu nebo Nenávist, a vzpomínat na svět, kde zlo a dobro ještě nebyly tak promíchané a rozbředlé jako dnes. Dovolil jsem si v Podobných knihách doporučit podobně přesná, syrová díla, Rudou jízdu a Azurovou step. Bylo by škoda, kdyby zapadla českému čtenáři za obzor.

  Marekh

  08. února

  Kniha se mi celkově líbila.

  Povídka Vyšší princip je mi zdála krátká, oproti filmu, který se mi hodně líbí.

  kap66

  08. ledna

  Četla jsem ji, když jsem byla stejně stará (tedy mladá) jako ti, kteří ji čtou k maturitě. Literaturu o 2. světové válce jsme měli rozdělenou podle doby, kdy vznikala, z čehož vyplývaly jasné odlišnosti. Němá barikáda byla napsána těsně po válce; nedivme se tedy černobílým postavám, pojetí Němců jako jednoznačně záporných, oslavě Sovětského svazu. Je to zatížené, samozřejmě, ale blízkostí války. Upřímně – opravdu byste někdo dokázal psát objektivně a nezatíženě, psychologicky prokresleně o tragédii, která se stala nedávno a při které jste i o někoho přišli? Tato kniha je dokumentem doby a jako takovou ji čtěte – tím se stane pro vás zajímavější a pochopitelnější.

  Hadati

  23.11.2017

  Sbírka velmi krátkých povídek, které mají společný motiv – boj proti nacistickým Němcům za 2. světové. Němec je zde zobrazen jako zosobnění zla, kterému je nutno se postavit. A v Drdových povídkách se proti němu staví zcela obyčejní lidé – účetní, dělníci, profesoři, prostí venkované. A přestože si jsou vědomi následků, kdy většinou je důsledkem jejich odporu jasná smrt, postaví se jim. Povídky jsou velmi vlastenecké, a přestože se mohly skutečně stát, odvaha hrdinů a zlovolnost Němců je tady spíše alegorická, jako dobro a zlo. Povídky jsou také ovlivněny dobou vydání povídek, kdy je zde několikrát zmíněna vděčnost vůči sovětským vojákům, ale o západní frontě ani slovo. Jedná se však (až na jednu povídku) skutečně jen o krátké zmínky, takže to nijak zvlášť nebije do očí a není to ani důvod k rozhořčení k překrucování či tajení historie. Součástí sbírky je pak povídka Vyšší princip, která byla velmi dobře zfilmována. Povídka Němá barikáda pak byla taktéž zfilmována, kde je už ale velmi znát komunistický vliv na tuto tvorbu.

  aktijnov

  25.10.2017

  Klasika z povinné četby. U některých příběhů dokázal autor čtenáře dojmout… Trochu mě mrzelo, že postavy byly pouze černobílé. Buď dobré, statečné a dokonalé, nebo špatné, falešné a zlé.

  Zikus

  10.10.2017odpad!

  Nejhorší knížka, kterou jsem kdy četl.. Zaslepený antifašistický brak. Nacisté jsou zde prezentování jako zrůdy a Češi jako něco svatého.. Takové smýšlení je naprosto stupidní.

  hroneczek

  03.10.2017

  Knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a byla jsem velice spokojena. Krásně napsaná, pohnuté osudy hlavních hrdinů bezpodmínečně nutí k zamyšlení. Vřele doporučuji.

  Plážovýbarman

  30.08.2017

  Nejlepší příběhy u kterých jsem měla po celou dobu husí kůži byly Vyšší princip a Až vstanou mrtví…

  vampiru

  30.07.2017

  Povinná četba byla pro mě horror, tahle kniha ale byla skvělá… jednoduše napsaná a stejně záživná a každý příběh měl svůj cíl a měl hodně co říct. Určitě si jí přečtu znovu!

  catherinee94

  24.07.2017

  Krásné povídky o hrdinství Čechů. Drda úžasně pracoval s češtinou a pointou.
  Hlavně si myslím, že to je kniha k zamyšlení do budoucna.
  Určitě ji doporučuji přečíst během učení dějepisu.

  AllyKumari

  23.06.2017

  Krátké, ale silné příběhy z období druhé světové války a těžké protektorátní doby. Pří čtení každého z nich jsem měla husí kůži. Jan Drda, známý většině z nás spíše pro svou dětskou tvorbu, je vynikajícím vypravěčem s citem pro dokonalou vyváženost citů, akce a popisu – ať se jedná o jabloňový sad nebo rozbombardovanou ulici.

  NAPROSTO NECHÁPU nikoho, kdo si stěžuje na to, že kniha vykresluje Němce jako "ty zlé". Jan Drda si zažil Protektorát a byl svědkem nacistických zločinů, stejně jako příchodu Rudé armády. Co je k nepochopení na tom, že lidé v jeho povídkách nenávidí Němce? Copak tito lidé nikdy neměli ve škole dějepis? Němci, kteří na našem území působili, byli nacističtí zločinci, a pro běžného člověka, který několik let žil v hrůze z německých uniforem a pravděpodobně ztratil někoho blízkého, logicky představovali zlo. Pro nacisty Židé, Romové a Slované byli podlidé. Je opravdu tak zvláštní, že na oplátku Němci byli vnímáni jako monstra?

  Ne. Není možné, abych přijala právě tuto kritiku na Drdovo dílo. Kritizujte jeho styl vyprávění, chcete-li. Poukažte na to, že měl pro-sovětské smýšlení. Ale nestěžujte si na to, že věrně vystihl pocity doby, kterou, na rozdíl od vás, na vlastní kůži prožil.

  EvikU.

  09.04.2017

  Kniha je určena k zamyšlení. Aby si lidi dokázali vžít do hrůzy války. Zanechala ve mě velký dojem.

  Janie26

  22.03.2017

  Za mě kniha nic moc… Příběhy však mají dobrou myšlenku a čtenáře hezky uvedou do dění historie, ale já osobně si k ´maturitě nevezmu.

  MartinObranec

  21.01.2017

  Kniha mi moc nezaujala. Chyběla mi především jazyková bohatost, kterou mám rád. Ale jinak zajímavé příběhy z velice těžké doby.

  Davrt

  02.01.2017

  Bylo to moc těžké přečíst, ale Drda vystihl tehdejší situaci podle mě moc dobře. Některým to příjde moc černobílé, moc jednostranné, ale mně se tenhle jeho postoj líbí. Jo, chápu, že SSSR nebylo tak úžasné a skvělé, ale stejně jsou vítězové a ti se nesoudí.

  xelzax

  08.12.2016

  Hodně černobílý pohled na svět…

  Aerine

  03.12.2016

  Propaganda pořádného kalibru, ruská armáda byla dokonalá a geniální, nechybující. Nesnášenlivost vůči všem mimo východní blok. Povídka, za kterou dávám tu chudinkou jednu hvězdičku, se jmenuje Politik.
  Drdova knížka povídek pro mě byla velikým zklamáním, škoda že nadšení z osvobození bylo tak jednostranně zaměřeno 🙁

  mdracek

  23.09.2016

  Přestože byly některé povídky poněkud slabší, pro mě osobně je soubor jako celek krásný. Ať už Zákeřník, Včelař, Vyšší princip nebo Až vstanou mrtví, povídky měly takovou hloubku a cit, že bylo snadné vžít se do myslí postav a představit si nutnost takové volby, jakou měli jejich hrdinové. Nebylo by to leckdy snadné rozhodování.

  Jane007

  13.08.2016

  Povídky se mi docela líbily. Jediné, co mi trochu vadilo, bylo asi označení Němců = zlo. Jinak se to četlo překvapivě dobře.

  Denika

  25.07.2016

  "Komandant se rozběhl ke starci před včelínem. Chytil ho pod krkem, zvedl na ochablé nohy a hrdelní němčinou se rozhulákal, ať poví hned, kde je vysílačka. Jen ať nic nezapírá, jim je to jasné, že je zrovna v tomhle brlohu, a nechce-li s tou svou boudou v pěti minutách hořet jasným plamenem, ať mluví pravdu. Pan řídící Havlík konečně otevřel své vybledlé, jasně modré oči. Hledě přes Němcovo rameno, vnímal obraz své vesnice, javory nad střechami, letopočty a kříže v eternitových krytinách, hrušně na záhumních, jež před lety roubovával sousedům, uče je trpělivě sadařství, včely, jak podrážděně kmitají mezi česny a pámelníky. A návrat k drahým věcem života mu navracel i klid, tvrdý, neoblomný, jak si jej vysníval v nočních bděních nad Palackým.
  Každý z pokojných činů jeho života, roub na hrušni, roj na česně, štěpařství, včelařství, zahradnictví, v podivuhodné spojitosti ústil k jeho činu poslednímu: zrozen ke chvále života pokojného, což mohl nebojovat proti Němci, jenž pokoj ukracuje?
  "Nekřičte na mne,“ řekl mírným hlasem, „stejně vám nic nepovím.“…" (Včelař)

  Smutná kniha.

  Beltrix

  23.07.2016

  Povídky se silným vlasteneckým námětem zobrazují statečnost prostých českých lidí za 2. světové války. Samozřejmě, je zde vidět černobílé vidění světa (obzvlášť, pokud přečtete celou sbírku naráz), ale i tak jsou jednotlivé povídky opravdu silné – Hlídač dynamitu a Vyšší princip především.

  D.V.Spudil

  13.06.2016

  Jo, to je přesně ta bolševická perspektiva, onen slavný a milovaný Vyšší princip: ,,Vražda na tyranu není zločinem."
  Jenže to je právě strašně, strašně špatně. Celá knížka je nenávistným vybitím zbabělé pomsty, na kterou se beztak mnoho lidí nezmohlo. A vražda na tyranu, že není zločinem? Takhle si obhájili svého půl století rudého teroru u nás.
  Knížka, která je vynášená až do nebes v žebříčcích: Největší omyl české literární kritiky.
  Blázen, co nezná slovo odpuštění. Dávám dvě hvězdy jen pro případ, že bych někdy musel číst ještě větší zvěrstvo.

  Briv

  11.04.2016

  Už je to delší doba, co jsem se rozhodla, že některé knihy z povinné četby si přečtu (znovu a lépe, případně poprvé) a tahle patří mezi ně. Knížka mě velmi překvapila. Po přečtení povídek Včelař a Vyšší princip, jsem na chvíli musela knížku zavřít a nechat příběh doznít. Celkem mě to zasáhlo. Pro mě byl hluboký příběh i Hlídač dynamitu. Je ale pravda, že v knize je černobílé vidění. Povídky jsou krátké, výstižné a jsem vděčná, že jsem ji četla až nyní, skoro ve třiceti, protože si myslím, že v pubertě by mě až tak neoslovila.

  hlavin

  24.03.2016

  Bez diskuse klenot české literatury, jedna z nejlepších knih. A Jan Drda je jedním z nejlepších českých spisovatelů. Naprosto se ztotožňuji s posláním knihy. Je to odraz skutečnosti. Těžko někdo může zpochybnit řádění Němců ve válce. Ten, kdo tvrdí, že kniha je ideologicky zaujatá, nebo tzv. "komunistická", doporučuji navštívit například Terezín, Osvětim, LIdice.

  Jack93

  09.12.2015

  Mistrovské dílo! Ponechme stranou autorovu ideologii…

  Všech 11 povídek má něco do sebe. Symbolicky se začíná s demonstracemi 28. října 1939, prvním významným prostestem obyvatelstva vůči okupantům. Od úvodní Třetí fronty až po závěrečnou Němou barikádu z díla vyzařuje tehdejší válečná atmosféra, která vás vtáhne do děje a z které vám naskočí husí kůže.

  Osobně se mi líbily všechny povídky, nejvíce pak Třetí fronta, Vesnická historie, Nenávist, Padlý beze jména, Až vstanou mrtví a nejznámější a nejslavnější Vyšší princip. Vzhledem k tomu, že posledně jmenovaná se dočkala filmového zpracování, snažil jsem se i ostatní představit jako film a musím říct, že jsem si u některých naprosto živě dokázal představit, že by jim stříbrné plátno rozhodně slušelo, stejně jako Vyššímu principu.

  Právě Vyšší princip považuju za jeden z nejlepších a nejdojemnějších československých filmů vůbec. Tomu, co předvedli Smolík, Mistrík, Brejchová a další, se nic nevyrovná. A nic se mi nedokázalo vrýt do paměti silněji než slavný výrok: "Z hlediska vyššího principu mravního, není vraždu na tyranu zločinem. I já schvaluji atentát na Heydricha". Podobné pocity mám i z filmu Romeo, Julie a tma.

  Drda postupně vypráví o smyšlených (i když pro někoho reálných) příbězích, kterými si lidé v českých zemích v průběhu druhé světové války prošly. Setkáváme se s osudy lidí v kontextu nejvýznamnějších událostí v Protektorátu – demonstracemi 28. října, atentátem na Heydricha a koncem války. Drda zároveň střídá romanticky zabarvený jazyk s mluvou prostého lidu, což ukazuje na autorův talent a bohatou a rozmanitou slovní zásobu.

  Jednoznačně by se na toto dílo nemělo zapomenout, ale jak napsala o pár řádků níže NiNo – je potřeba kritického pohledu.

  petra_dost

  13.10.2015

  Za mě je absolutní klenot povídka Vyšší princip.
  Ale celá tato kniha dokonale vystihla dobu 2. světové války.
  Slova nestačí, prostě ji musíte přečíst!

  woodward

  15.08.2015

  Byl to komouš, ale psát uměl. A protože jsem se narodil pár kroků od Mostu barikádníků, mám k téhle knížce zvláštní vztah.

  Kacka6

  12.07.2015

  Každá povídka měla silný příběh. U každé jsem si řekla, jak mohli lidé stejným lidem jen s jinou národností udělat tolik zla…a u každé povídky jsem obdivovala statečnost se tomu zlu postavit.
  Dílo je ovlivněno dobou a komunismem, přesto neztrácí na hodnotě.

  -Nikola-

  19.06.2015

  Hrdinové byli až moc vyumělkování. Ale nemám nic proti. Tyhle doby prostě potřebují pořádně "chlácholivou náplast".
  Povídky vyžadovaly mou velkou pozornost. Nedokážu pochopit, jak se na pár stránek vešla tak ohromná myšlenka soudružnosti. Rozhodně toto dílo patří k stěžejším dílům české literatury, neboť zaznamenává, co naší předci byli ochotni podstoupit a obětovat pro národ příští a pro stát jako takový, který známe dnes!

  Salonka

  28.05.2015

  Inšpiráciou na prečítanie si zbierky krátkych próz Němá barikáda bol výborný a môj obľúbený film Vyšší princip (odporúčam, ak niekto nevidel, tak šup šup). Zároveň je to moja prvá skúsenosť s autorom Janom Drdom.

  Musím súhlasiť s názormi ostatných čitateľov, ktorí zdôrazňujú evidentné čiernobiele delenie strán vo všeobecnosti na dobrých Rusov a zlých Nemcov, čo je, ako vieme, nezmysel. Antifašistické a antinacistické ladenie je však v poriadku a úplne pochopiteľné, v dielach rezonuje napríklad obsadenie Prahy Hitlerom či masové popravovanie civilistov – z tohto pohľadu boli Nemci ako agresori naozaj diabli a Rusi ako osloboditelia (a neskorší páni komunistického Východného bloku) anjeli, či sa nám to teraz páči, alebo nie. Treba sa odosobniť.
  Rovnako silné sú obrazy českého odporu, prebiehajúceho na úrovni statočných jednotlivcov (bežných ľudí) či príslušníkov partizánskych skupín.

  Vrátim sa však k dielu, všetky prózy boli výborne napísané (niektoré predvídateľné, avšak ja som čítala mnohé diela zachytávajúce toto obdobie, možno je to tým), poučné, názorné, zanechávajúce dojem. Autorovi záležalo na detailoch, ktorými dejové línie vskutku vhodne dokresľoval.

  Všetky poviedky boli fajn, no najviac sa mi páčila tá s názvom Až vstanou mrtví. Film Vyšší princip robí rovnomennej poviedke obrovskú „reklamu“, oproti nej je totiž oveľa viac prepracovaný.