Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily

Od 12. století se u nás rozvíjí latinská literatura, která má především církevní charakter. Vznikají hlavně legendy, kroniky a písně. Legenda je středověká epická skladba obsahující vypravování o životě světců a zázraky s ním spojené. Kristiánova legenda je latinský spis o počátcích křesťanství a o prvních českých světcích. Vznikla před rokem 994. Autorem je pravděpodobně řeholník Kristián, příbuzný biskupa Vojtěcha. Totožnost autora však s jistotou není známá, jednou z hypotéz je ztotožnění Kristiána s Boleslavovým synem Strachkvasem. Legenda je dochována až v rukopise z 1.poloviny 14.století pod názvem Vita et passio sancti Venceslai et sanctae Ludmilae, eviae eius. Autor vychází ze starší legendistiky a snaží se doplnit a opravit mezery v událostech podle vlastních informací. Jako první vytvořil obraz kulturní a politické kontinuity Velké Moravy a přemyslovských Čech.Kniha v českém jazyce!


Stažení Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily (0.00 EUR)


Stažení Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Duchovní literatura, Náboženství, Biografie a memoáry
  Vydáno: , Vyšehrad
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (13)

  Přidat komentář

  Crackson

  08.10.2017

  Co říct, školní četba. Zase bych ale neřekl, že se čte tak špatně, jak mnozí tvrdí. S takovým Kosmou jsem měl problém mnohem větší.

  DoDidDone

  10.04.2017

  Samozřejmě, že se kniha těžko čte, když už toho tolik pamatuje!

  jóna

  09.05.2016

  Jedná se o legendu o sv. Václavovi, doporučil bch proto zvážit zařazení žánru "biografie a memoáry", případně "pověsti" či "historie".

  Kariol

  07.02.2016

  Docela mě to i bavilo, tedy, s jazykem či obsahem jsem neměla problém. Jen prokousat se poznámkami byl pak trošku oříšek. 🙂

  Aaron Lewis

  15.08.2014

  Než samotná Kristiánova legenda mě víc zajímají spory o tom zda jde o fals 14. stol. či je pravá a patří do 10. stol. Napsal mnich, který o sobě v úvodu říká, že je strýc sv. Vojtěcha a příbuzný Přemyslovců. Největší spory jsou k začátku legendy a to o křtu Bořivoje na Moravě.

  Jazyk, sloh atd. jako ostatní podobné si legendy anebo kroniky.

  Dandulka

  01.02.2014

  Zajímavé čtení, i když jsem některé příběhy znala z jiných podání, takhle vcelku to vyzní mnohem lépe. Skvělé bylo skloubení původního latinského textu na straně jedné s textem českým na straně druhé. Pro milovníky historie je to prostě nádhera a zážitek!

  Atuin

  21.01.2014

  Osobně, je to velice působivé čtení., je to krásné počtení pro každho koho takové řekněmě " záležitosti" opravdu zajímají. Z mé strany to má grády z mnoha kouzelných i nekouzelných důvodů. Přesto ty kouzelné přetrvávají jako sama legenda, protože pasují do té doby, do těch bran kdy byla napsána a ačkoliv to byla doba na všechny směry tvrdá a drsná, umí dojmout. "Kristián" na mě prostě zapůsobil. A ještě na mě určitě zapůsobí, tohle nejsou texty na přečtení a odškrtnutí ( jako téměř nic), to člověka sem tam láká, jako příkladně Čapkova Dášenka.:).

  martin č.

  30.08.2013

  Pro mne zajímavé s ohledem na to, že jde nejspíš o náš nejstarší písemný pramen. A dále s ohledem na drobné postřehy a porovnání s rozšířeněnšími znalostmi našich nejstarších dějin a pověstí, které často známe pokroucené mnohem mladšími kronikami.
  (Vůbec se tu např. nemluví o "Libuši", pouze v pár větách o jakési "hadačce panně" provdané za Přemysla apod.)
  (Pro úplnost musím ještě napsat, že jsem nečetl žádnou knižně vydanou verzi s případnými komentáři, ale kompletní překlad nalezený na internetu)

  jaina-immortal

  18.08.2013odpad!

  Nehorázná blbost, nic nudnějšího a horšího jsem snad nikdy nečetla. Kdyby to aspoň převedli do současné češtiny, archaismy mě opravdu neoslnily. Kdybychom knihu neměli jako povinnou četbu, sama od sebe bych si ji nepřečetla. Toto dílo doporučuji jen skalním příznivcům historie, normální člověk z toho nic nemá.

  Sklenička

  09.06.2013

  Legenda pojednávající nejen o sv. Václavovi a "bábě jeho sv. Ludmile", jak název napovídá, ale i o misi Cyrila a Metoděje a pokřtění českého knížete Bořivoje. Struktura odpovídá žánru, tedy je zde dopodrobna vylíčen život, umučení a zázraky titulních světců.
  Kniha je dvojjazyčná – latinský originál a český překlad, na konci je textová kritika Jaroslava Ludvíkovského, ve které jsou popsány diskuse o původu legendy a jejího autora, a textové poznámky.
  Psáno čtivě.

  Jadla

  04.03.2013

  Je krásná, smutná a působivá. Správná středověká legenda.

  KateCullen

  18.10.2011

  Překvapivě mě legenda zaujala. Na začátku jsem vůbec nevěděla, co od ní čekat – věděla jsem jen, že to bude o sv. Václavovi, Ludmile a jejich smrti, ale jinak nic víc. A musím říct, že se mi to vážně líbilo, i když to bylo psáno tím "těžším" jazykem, který se špatně čte i chápe, takže jsem to louskala asi dvě hodiny, abych se opravdu vžila do děje a všechno pochopila. Byly to vlastně takové dějiny Čech do zavraždění Václava a kupodivu se mi opravdu líbila 🙂

  LiLinka

  13.01.2011

  Tuto knihu bych si nikdy sama od sebe nepřečetla. Nebavilo mě to, možná proto, že jsem to četla ve velkém shonu. Potřebuji tuto knihu kvůli jazykové analýze a referátu, ale když vidím, jak strašné to bylo, děsím se, jak to zvládnu sepsat. Možná by někoho zaujala, ale já mezi tuto skupinu nepatřím. =)