Hugo František Salm-Reifferscheidt : moravský šlechtic a osvícenec Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Hugo František Salm-Reifferscheidt : moravský šlechtic a osvícenec

Starohrabě Hugo František Salm-Reifferscheidt byl nejvýznamnějším příslušníkem rodu Salm-Reifferscheidtů. Nabyl široké vzdělání a zajímal se o řadu vědních oborů – mj. chemii, mineralogii, fyziku, metalurgii či medicínu. V souvislosti se zájmem o speleologii podnikl výzkumné expedice do jeskyně Výpustek, propasti Macocha a Rudického propadání.
Byl také obratným a pokrokovým hospodářem a průmyslníkem – modernizoval panství po stránce hospodářské a v okolí Blanska postupně vybudoval železárny světové proslulosti. Produkce železáren byla široká – od strojů a jejich součástek přes užitné předměty až po různé doplňky a dekorace. Velkého věhlasu se dostalo umělecké litině, zejména litinovým sochám.
Rozvíjela sei strojírenská výroba – v Doubravici nad Svitavou založil strojírenskou dílnu SAG, první svého druhu v rakouském císařství, čímž položil základy modernímu strojírenství na Blanensku. Zbudova též cukrovar v Rájci nad Svitavou, jeden z prvních na Moravě.
Široká byla jeho činnost veřejná: byl spoluzakladatelem c. k. Moravskoslezské společnosti ku povznesení orby, přírodovědy a vlastivědy v Brně. Spoluinicioval založení Františkova musea v Brně (dnešního Moravského zemského musea) a podporoval i rozmanité, zejména vlastivědně zaměřené projekty (sepsání ilustrovaných dějin Moravy, sbírání lidových písní, historických listin atd.).
Zejména v mládí hodně cestoval, bezesporu nejslavnější je výprava do Anglie, kde tajně získal a převezl nákresy textilních strojů, čímž značně přispěl k rozvoji brněnského textilního průmyslu.
K jeho přátelům patřila řada významných osobností své doby, s nimiž pěstoval osobní kontakty i bohatou korespondenci. K blízkým přátelům a spolupracovníkům Hugo Františkovým náležel též vynikající věděc dr. Karel Reichenbach, jenž rovněž velkou měrou přispěl k rozvoji místního železářství a chemického průmyslu.Kniha v českém jazyce!


Stažení Hugo František Salm-Reifferscheidt : moravský šlechtic a osvícenec zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Hugo František Salm-Reifferscheidt : moravský šlechtic a osvícenec (0.00 EUR)


Stažení Hugo František Salm-Reifferscheidt : moravský šlechtic a osvícenec zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Literatura česká, Literatura naučná, Biografie a memoáry
  Vydáno: , Jitka Ševčíková
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (0)