HHhH – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

HHhH – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich

Je květen 1942 a výsadkáři Jozef Gabčík a Jan Kubiš se připravují na cíl operace Antropoid: zabít Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora Protektorátu Čechy a Morava, „pražského kata“ a „blonďatou bestii“. Druhého nejvyššího muže v hierarchii SS provází šeptem pronášená tajemná zkratka HHhH: Himmlers Hirn heißt Heydrich – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich. Ne nadarmo – Heydrich totiž patří k hlavním organizátorům židovského holocaustu neboli Endlösungu…

Strhující prvotina francouzského spisovatele Laurenta Bineta, který dlouho pobýval na Slovensku a v Česku, barvitě vykresluje okolnosti „nejodvážnějšího protinacistického činu v dějinách druhé světové války“ a novátorsky v něm zkoumá vztah mezi realitou a fikcí.
Kniha v českém jazyce!


Stažení HHhH – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


HHhH – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich (0.00 EUR)


Stažení HHhH – Himmlerův mozek se jmenuje Heydrich zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  HHhH (2010)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány, Historie
  Vydáno: , Argo
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (73)

  Přidat komentář

  Lector

  31. ledna

  Na této knize mě upoutal autorův entuziasmus. Myslím, že není tolik zahraničních autorů, kteří by byli fascinování naší zemí a naší historií. Uchvátil-li příběh Gabčíka a Kubiše nějakého soudobého autora, je to velké plus. A je pěkné, že Binet se tohoto tématu chopil ve své prvotině.
  Poslední zmíněná skutečnost má však svoje stinné stránky. Mezi nimi na prvním místě tu, že autor hledal formu svého díla a donutil čtenáře, aby tomu přihlížel. Je to sice zajímavý přístup, ale asi jsem nestál o to být takříkajíc v první řadě. V každém případě jde o zajímavý literární experiment – jeden z těch, které nutí čtenáře být neustále ve střehu. Nejednou se stane, že autor popírá sám sebe a je dobré vědět, co že se mu to vlastně dvě stránky předtím nepovedlo.
  Převažuje však pocit, že kniha se mi líbila a zamlouvalo se mi, jak autor vystavoval svoji posedlost příběhem. Právě proto mu však na druhou stranu trochu mu zazlívám, že si nedokázal ověřit všechno, o čem v knize píše. Pokud by to byla čistě románová záležitost, nebazíroval bych na tom. Ale protože forma knihy je částečně dokumentaristická a autor na preciznost práce s daty klade nemalý důraz, musím na to poukázat. Zaznamenal jsem tam pár věcných chyb, a to jsem určitě nezachytil všechny, neboť nejsem znalcem operace Anthropoid a životů jejich protagonistů.
  Přesto knihu hodnotím vcelku kladně a myslím, že je zajímavou příležitostí pro zájemce o novodobou českou historii, jak bez velké intelektuální námahy rozšířit svoje obzory. Autor poskládal mozaiku, která není stoprocentně věrná, ale je nutno si uvědomit, že nejde o historickou studii, ale přece jen spíše beletristické dílo.
  Mám hezký pocit z toho, že nějakému zahraničnímu autorovi stálo za tu námahu v hezkém světle vyzdvihnout významnou událost českých dějin 20. století, se kterou, mám ten pocit, si my sami občas nevíme rady a neumíme jednoznačně ohodnotit její přínos pro sebevědomí českého národa. Binet nám s tím trochu pomohl. Snad…

  TipsyChipsy

  24. ledna

  Tak nevím. Čím víc toho člověk o atentátu ví, tím víc asi touží po detailech jak to bylo skutečně. V tomto směru kniha 4h člověka neobohatí. Pro čtenáře, kteří tuto událost teprv objevují, může být kniha fascinující. My ostatní se na to můžeme dívat shovívavě a pochválit autora za nadšení s kterým přistupuje k našim dějinám, k naší zemi. Přemýšlím nad tím, jak je možné, že některé poměrně drobné události mají obrovský dejinný přesah zasahující svět.

  eva9749

  28.10.2017

  Tý jo!!!

  Ramiel

  26.09.2017

  Autor zvolil metodu vyprávění příběhu ve dvou liniích. První zaměřenou na samotný atentát (z části fakta, z části fikce) a druhou na jeho sbírání materiálu ke knize. Jeho styl mi moc nesedl. Ani vylíčení událostí. Na druhou stranu je to pohled z vnějšku od cizince na událost z naší historie. A těch není zrovna mnoho. I proto jsem tuto knihu četl.

  angloumene

  30.08.2017

  HHhH je dost netradiční rekonstrukcí operace Anthropoid. Spolu s autorovým (smyšleným či reálným?) osobním komentářem se čtenáři nedostává očekávaná fikce, ale naopak děj usměrňuje a zdůrazňuje historické zajímavosti. Ačkoliv se to Binet snaží negovat, právě kvůli jeho vstupu dostává kniha románový nádech. Oproti očekáváním ale v pozitivním slova smyslu, protože dílo získává na čtivosti a nabízí toto úzce zaměřené téma, které by jinak zaujalo pár Čechů a skalní válečné fanoušky, širšímu čtenářskému publiku.
  Pokud mám napsat něco o knize samotné, musím ocenit autorskou fikci a zdařilou hru se čtenářem, která mi pomalu začíná docházet až teď při psaní komentáře. Věrohodnost předkládané historie ze svého laického pohledu nemůžu plně zhodnotit, ale Binetovo líčení na mě působilo přinejmenším uvěřitelně. Celkově dílo hodnotím jako čtivé a přínosné. Určitě se neztratí jako doporučená literatura na gymnáziu, ale ani v (ne)obyčejné domácí knihovně.

  ZdivocelaReny

  12.08.2017

  Nevím, co přivede člověka k tomu, přečíst si předlohu filmu, jehož historická "autenticita" ho přiváděla k střídavým výbuchům smíchu a "zoufalství". Ale děkuju za to, že mě přesně tohle napadlo, protože film si z téhle Binetovy knihy vzal snad jen název a naprosto nejzákladnější osu příběhu.

  Ta kniha totiž není ani tak rekonstrukcí tehdejších událostí, dokonce ani jejich beletrizovanou podobou. Mám dojem, že je to ze všeho nejvíc příběh nás všech, které uhranula kuráž, odvaha, těch sedm kluků z krypty v Resslovce, a stovky dalších hrdinů nejen jara roku 1942…
  Protože Laurent Binet je rozhodně "jedním z nás", dokonce zřejmě jeden z "nejzasaženějších". ("Sestra se bude vdávat 27. května" — "To je výročí!") Je to naprosto skvělé. Bavilo mě jeho polemizování o tom, jak a proč píše, co píše a snad právě proto jsem mu byla ochotna odpouštět mnohé historické nešvary a seky, kterých se dopustil (Jen tu Aničku Malinovou v náručí Jendy Kubiše asi nepřenesu přes srdce, neb myslím, že Jožka Gabčík by to nepřenesl rovněž 🙂 ). A když už byly ty omyly lehce přes čáru, obyčejná tužka a pár poznámek do knihy vše rychle urovnala ("VŠECHNO O ČURDOVI ŠPATNĚ"). Ano, s tou knížkou jsem si skutečně tak trochu hrála, střídavě se u ní culila jako měsíček na hnoji, pláclala se do čela, smála se i mračila. Odvážela jsem si ji z Žiliny, kraje Josefa Gabčíka, pochopitelně ve slovenštině a dočítala ji ve vlaku na trase Žilina-Praha, poslední stránku těsně před stanicí Libeň.
  Líp si to nedovedu představit.

  Ronnie68

  12.08.2017

  Kniha mě nejdříve docela nadchla obalem. Ale děj byl ještě o dost lepší. Od knihy jsem se nemohla vůbec odtrhnout. Bylo to poutavě napsáno. Chválím. Tuhle knihu bych ráda doporučila. 🙂

  LenkaKT

  10.08.2017

  Jak píší i ostatní, zpočátku mi autorovy vstupy nebyly příjemné, ale najedou se to nějak zvrtlo a bylo ráno a kniha přečtená. Zejména vylíčení atentátu a událostí po něm je díky zvolené formě strhující.

  mirektrubak

  09.08.2017

  Tak jak to u sebestředných lidí někdy bývá, Laurent Binet neprokazuje přílišnou schopnost se vcítit do pocitů jiných – vnímal jsem to zejména u popisu prezidenta Háchy. Hácha je jistě kontroverzní postava a při čtení jeho ponížených suplik směrem k nacistům (do Berlína i na Pražský hrad) je těžké se ubránit znechucení. Ale myslím si, že člověk nemusí být mistr světa v empatii, aby dokázal pochopit, do jak emocionálně náročné situace se v Berlíně dostal – starý, politicky nezkušený, unavený člověk čelící německé přesile (vojensky i u jednacího stolu), potenciálně odpovědný za mnoho lidských životů. Ta tíha okamžiku se mně zdá zjevná – ne tak mistru Binetovi, který Háchu označí za „pitomce“, tím je to pro něj skončeno a může se v dalších kapitolách zase věnovat pitvání vlastních pocitů nebo sepisování pikantních historek z návštěv veřejných domů.

  Více jsem se rozepsal zde: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/historicka-pravda-ve-stinu-velkeho-ega-8484

  lucimark

  12.07.2017

  Tohle není knížka o nacistickém pohlavárovi, parašutistech a atentátu. Je to knížka o posedlosti. O tvůrčím tápání, o blouznivém hledání dokonalé a nezpochybnitelné pravdy o historických událostech. A to mě na ní taky nejvíc bavilo. Hlavním hrdinou románu pro mě nebyl Gabčík ani Kubiš, dokonce ani Heydrich, jehož jméno je zakódováno v názvu. Byl jím autor trýzněný potřebou vypovídat se ve svém díle z obdivu ke statečným mužům a ženám z českého protinacistického odboje. Autor, který ve své snaze neupřít těmto postavám právo na autentický a nezkreslený popis jejich příběhu, zachází za hranice běžné literární tvorby. Pochybuje. Přepisuje. Znovu a znovu prověřuje zdroje. A přitom, zdánlivě mimoděk, čtenáři postupně odhaluje další a další podrobnosti z osudů Heydricha a jeho protivníků z řad parašutistů, odbojářů i mnohých bezejmenných, osudů, které se nakonec protnou v jedné zatáčce v pražské Libni. … A jestli je výsledná kniha opravdu tak dokonale postavená na přesných faktech? Nedokážu posoudit. A v konečném důsledku mi je to vlastně tak trochu jedno. Bavilo mě to hledání spolu s autorem.

  0kozel

  10.07.2017

  Na prvních stranách jsem měl trochu obavy jestli se do takhle psané knihy začtu. Ale dal jsem tomu šanci, protože tohle téma mám rád. Já se nejen začetl, ale knihu jsem přečetl jedním dechem. Nakonec jsem rád, jak je kniha pojata, že obsahuje i širší souvislosti, dozvěděl jsem se i pár pro mě nových informací.

  marky4

  04.07.2017

  Nejvíc kniha, knih o atentátu na Heydricha už jsem četla spoustu a tahle byla bezesporu nejlepší. Už se těším až zhlédnu film.

  Roberta

  28.06.2017

  Jedna z knih, kterou kdyz pujcite, tak se vam nevrati.

  Žaklína

  28.06.2017

  O operaci Anthropoid si ráda přečtu každý zdroj, který objevím, ale autorův sebestředný styl protkaný jeho nabubřelými názory z tohoto díla vytvořil (pro mě) nesnesitelně protivnou knížku. Za to jeho neustálé vznášení se do nebes za přesná fakta budiž mu odměnou, že je HHhH uváděno jako předloha pro tu monstrózní filmovou slátaninu Smrtihlav.

  GilesR.

  13.06.2017

  Myslím, že některé knihy mají tak vysoké hodnocení jen proto, že je většina lidí není schopná přečíst. Jak miluji knihy a myslím si, že nakládat s nimi neopatrně je barbarství, touhle jsem třikrát doslova praštil o zem. Na někoho, kdo nesustále tvrdí, že si zakládá na faktech, by v knize nějaká mohl respektovat. Pro začátek by si nemusel plést Valčíka s Opálkou a Čurdu s Gerikem…

  andrea5516

  12.06.2017

  Skvěle napsané, oceňuji autorův komentář i přiznání nejistot a chyb mezi řádky.

  Insilvis

  01.06.2017

  Na Binetově HHhH je zajímavá a hodnotná především forma, jelikož o operaci Anthropoid si čtenář může přečíst spoustu jiných textů – jak autor koneckonců ve svém díle často glosuje. Pojímání dramatu výsadkářů Gabčíka, Kubiše a Valčíka rovněž jakožto drama samotné geneze textu funguje velmi dobře. Binet dokáže líčit věci i v rámci svého experimentu s takovým napětím, že jsem byl na každou další stránku dychtivě zvědavý, ač faktický průběh historických událostí samozřejmě znám. Autorova hra s nespolehlivým vypravěčem je takového ražení, že kupříkladu nejprve popíše, kterak se díky nemožnosti platby kreditkou v daném internetovém obchodě naštěstí vyhnul nákupu německy vydaných pamětí Heydrichovy manželky Liny, jejichž cena se zřejmě díky vzácnosti a oblíbenosti v některých sběratelských kruzích vyšplhala do poněkud fanatické výše, aby o několik kapitol dále vynesl informaci ze soukromého prostředí Heydrichovy rodiny a lakonicky poznamenal, že si knihu coby zdroj nakonec stejně koupil a její obsah si nechal předložit jakousi mladou ruskou studentkou. Nutno podotknout, že v tomhle ohledu Binet dosahuje kvalit znejišťujících románových esejí takového Juliana Barnese (ne, nejde o samoúčelnou autorskou sebestřednost). Poněkud mě jen znejistil příliš okatě najevo dávaný patos, jejž Binet na konci vyhrotil takřka k nesnesení (a nic tomu nepomůže vložená reflexe o jeho nevyhnutelnosti) – jako by měl autor (ovšem fiktivní autor coby postava příběhu, skrze nějž skutečný autor promlouvá) neurotickou potřebu své čtenáře přehnaně ujišťovat, kterak s odbojáři soucítí a kterak se oproti nim cítí malý a nicotný, aby zmizelo i poslední smítko pochybností, že tomu tak není. Připadalo mi to jako systematicky vkládaná nejistota, jejíž ústrojnost v rámci jinak chytré kompozice mi přišla dosti pochybná.

  P.S.: Filmová adaptace se dle traileru zdá být další variací prostředních kvalit na danou historickou látku, která si titul a jméno autora kupuje pouze jako lákadlo pro čtenáře – co je na knize zajímavé zřejmě zcela absentuje. Viz https://youtu.be/l9OUT4BZUT8

  kní

  31.05.2017

  … "Po válce kdosi zjistí toto: téměř všichni z několika desítek parašutistů, kteří byli vybráni k provádění úkolů v protektorátu, prohlásili, že jejich motivací je vlastenectví. Jen dva, mezi nimi Čurda, řekli, že se dobrovolně přihlásili z touhy po dobrodružství, a oba dva zradili." …

  Kmotr99

  19.05.2017

  Forma nedokončeného "surového" románu mi nevyhovovala. Binet opakovaně tvrdí, že nechce zabředávat do fikce a tak zůstává jen u faktů, které všude možně vyčetl a doplňuje je svými názory a postřehy. Přitom mi spousta i dějových pasáží aspoň trochu smyšlená přišla a upřímně bych si raději přečetli normální fikci založenou na faktech než tento experiment. Fikce je snad přece založená na tom (aspoň ta historická), že nejde o detaily (co měl pořád s tou barvou mercedesu??? Jako by na tom nějak záleželo…), ale o vyjádření atmosféry a třeba vyzdvihnutí nějaké určité myšlenky nebo osobnosti.

  HHhH je ve výsledku ne moc zajímavě napsaný základní přehled toho, co se událo okolo Heydricha a parašutistů (pro člověka, co k tomu viděl pár filmů a pamatuje si aspoň něco z hodin dějepisu to řekl bych nepřinese nic moc nového) s náhodnými postřehy autora. Ty mě iritovaly ze všeho nejvíc. Přišly mi hrozně umělé a Binetovi jsem autenticitu, která z toho má být cítit, vůbec nevěřil. Jeho až přehnaná adorace hrdinů a Prahy by mi jako Čechovi (když to navíc píše cizinec) měla být sympatická, ale mě spíše odpuzovala. K obdivu hrdinů stačí popsat jejich činy a netřeba stokrát stejnými slovy omílat jejich odvahu atd. A popisy Prahy mi občas přišly jako ta největší klišé z turistického letáku. Kdyby jenom to, Binet prolíná z válečnými událostmi i svůj osobní život což mi přijde nejen trochu neuctivé, ale hlavně zbytečné a nudné.

  Co tedy mohu na knize ocenit je, že jsem si přeci jenom události druhé světové války připomněl a jistě se dozvěděl sem tam i něco nového. Snad autorovi i věřím upřímný zájem o věc. Bohužel mě ale v průběhu celé knihy nedovedl přesvědčit, že je dobrý spisovatel a že jeho kniha má nějakou přidanou hodnotu.

  fruitbueno

  22.03.2017

  Knížka má bezesporu řadu kvalit, které je třeba objektivně ocenit. Fandím snaze uchopit tak nesnadné téma, bohatému materiálu, který autor shromáždil a poměrně obstojně zpracoval, jeho zaujetí pro vše české a našla by se i řada dalších. Bohužel je pro mě naprosto nestravitelný způsob, jakým je kniha napsaná. Ony autorské vstupy, zhmotňování v příběhu, vstupování autora do děje a řečnické otázky na mě působily neskutečně rušivě, časem jsem je i přeskakovala očima a celou dobu se ptám – Proč to dělal? Bylo to nutné? Text to tříštilo a otravovalo. Dojem tedy těžce průměrný.

  Iqaaro

  03.02.2017

  Skvělá kniha. Vtáhla mě do děje a já doslova hltal každé slovo. Měl jsem místy mrazivý pocit, pobavilo mě i autorovo přemýšlení o jednotlivých detailech. Historicky taky v pořádku, kniha předčila všechna očekávání.

  veronika5179

  29.01.2017

  Těžko napsat komentář, který shrne dojmy a pocity z přečteného…
  Historické nepřesnosti autorovi zcela odpouštím, fascinující je, jak jako Francouz tolik miluje naši zemi a historii, až se čtenář zastydí. Způsob psaní je velice netypický, ale svěží a velmi čtivý. Žádný komentář ani recenze to nedokáží popsat přesně, to se musí přečíst. Ačkoliv jsem hodně skeptická i kritická k nuceně originálním slohům a touhou spisovatelů za každou cenu něčím vybočit, tohle je zcela o něčem jiném.
  Dlouho mi nebyl nějaký autor jako osobnost tak sympatický a blízký,…Kniha je napsána skvostným způsobem, hrozně moc se mi líbily jehokomentáře během psaní knihy a jeho věčný optimismus, sebekritika, oddalování konce, naprosto uvěřitelné a neumělé dialogy, absence klišé i tato věta, kterou si, kromě té poslední určitě zapamatuji: Radši bych si odnesl slamník na kostelní ochoz, kdyby tam pro mě zbylo ještě trochu místa….

  -Pečivo-

  29.01.2017

  Laurent Binet dostal za toto dílo v roce 2010 Goncourtovu cenu za nejlepší románovou prvotinu. To znamená, že v roce 2010 schvátil románové prvotiny ve Francii mor a asi toho moc nevyšlo, protože todle je peklo. "Nechci psát učebnici dějepisu. Proto se mi do prokázaných faktů mísí moje představy. Prostě to tak je.” Největším hrdinským činem české novodobé historie si omývá svou literární prdel. Laurent Binet, francouzský literární bidet.

  Největším hrdinským momentem české historie není moje narození, ani Nagano, ani to, že to nad klenotama Zeman nakonec ustál, ale atentát na Heydricha. O operaci Anthrodpoid bylo napsáno bambilion stránek, natočeno nespočet filmů s Geislerovou, ale stále téma přitahuje další a další autory. A právem. Příběh je to totiž geniální – seskok k Plzni místo k Praze, zaseknutej samopal, Lidice, skovka v kryptě v kostele, 7 parašutrů proti 700 ssákům, nakonec sebevražda, smrt kolaborantů a další ssvinstva.

  Bidetovým problémem tak není příběh, ale jeho vměšování se do něj. Přemítá jak asi přesně zněly rozhovory a jak přesně co kdo řekl. A celý je to příšerně otravný. Příšerně. Když třeba popisuje moment, kdy se blíží k sepsání atentátu, píše: "Už se to blíží. Cítím to. Musím se do Prahy vrátit. Až se to stane, musím být tam. Musím to napsat tam.” A já bleju. Bidet je informovanej dostatečně, ví o všech všechno, miluje Čechy, Slovensko a některý informace, který předává jsou celkem zajímavý. Jako například informace, že si Heydrich otevřel v Berlíně bordel. Prassák jeden!

  Kniha vznikala souběžně s Littellovýma Laskavýma bohyněma a Binet tuto knihu v románu tematizuje, protože cíle knihy jsou si prej docela blízké. Román s despektem označuje za Houellebecqa v nacistickém převleku. A já označuju Bineta za kokota. Nejen za větu "Těch pět právě na úzkém konci narativního trychtýře tohoto příběhu zahlédlo světlo.” dávám 5/10, protože prostě míň dát Anthropoidu nejde. Jarda Jágr taky nemůže nikdy za nic dostat míň než 5.

  LaPetja

  26.01.2017

  Velmi čtivě napsaná knížka plná faktů i osobních dojmů. Milé je, jak nám Laurent Binet po celou dobu fandí.

  Toffee

  31.12.2016

  Jedním slovem vynikající. Tak faktografické (pár chyb se dá odpustit, nejsme malicherní), ale přitom neskutečně čtivé.

  achilles

  22.12.2016

  Výborná kniha.Skvělé zpracování. Moc se mi líbí styl, jakým autor pojal toto dílo. To, že se dopustil pár drobných historických chyb není tak podstatné. Plusové body získal Francouz za to, jakým způsobem píše o nás. Trochu mi připomíná Szczygieła. Skvělé.
  Výborná je "hláška": "Najednou to vidím úplně jasně: Laskavé bohyně, to je Houellebecq v nacistickém převleku."

  bapi

  30.10.2016

  Ta forma je dost netradiční, ale za mě fantastické.

  radovan1687

  21.10.2016

  Skvělá, úžasná kniha. Víc napsat nejde.

  Kikina105

  13.10.2016

  Tak moc ráda bych chtěla napsat komentář, který by byl hodné této knihy. Nejsem však stále schopna slov. Ještě po dočtení posledního řádku jsem seděla a strnule koukala na poslední slova "… a možná jsem tam někde i já." Myslím, že nic nedokáže lépe vyjádřit, jak jsem se cítila, než samotný závěr.

  Jedná se o pozoruhodné dílo. Fakta o atentátu mi jsou známá. Doposud jsem se však nesetkala s takovýmto románovým zpracováním. Binet vypráví svůj vlastní příběh. Jedná se o jeho vlastní výzkum, o jeho vlastní úvahy. Nikoliv však o smyšlené události. Pokud se dostane za hranice faktu, řekne to. Člověk se tedy dozví ve výsledku skutečnost. Je popsán souběh dějin od narození R. Heydricha po stvoření monstra "Pražského kata". Události, jež celou tuto dobu protínají. Německo. Francie. Rudá armáda. Londýn. Protektorát Čech a Moravy.

  A ať už jsou to rodiny, které zaplatily životem, Lidice či Ležáky, jež padly, Kubiš, Gabčík, otec Hájský, Beneš… miliony Židů, nevinných obětí… jak už bylo řečeno – Dějiny, to je jediný skutečný osud: můžete je číst zepředu zezadu, ale přepsat se nedají… I když by si to člověk tolikrát přál.

  Myslím si, že pokud hledáte knihu, kde nejsou jen samé údaje a nepřeberné množství dat. Doporučuji vám HHhH. Přečtěte si ji a myslím, že na konci rozhodně nebudete litovat své volby.

  Pro uzavření jak komentáře, tak i svých myšlenek, si vypůjčím pár slov od Bineta "… rád bych ale věřil tomu, že lidé existují, i když se o nich nemluví…"

  Oksalakka

  13.10.2016

  Čím jsem starší, tím víc mne monology popisující zápas s postavami a autorovy příhody a vnitřní pnutí při tvorbě příběhu otravují – považuji to za berličku, markýrování příběhu, nastavovanou kaši. Ovšem! Binetovi toto naprosto odpouštím, protože mne prostě dostal. Od počátečního lehkého zhnusení přes smíření v první třetině až po naprosté pohlcení od poloviny – tohle byla lahoda číst. Díky!