Chudí v Lodži Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Chudí v Lodži

Do malého lodžského ghetta ve čtvrti Baluty, které sloužilo „konečnému řešení židovské otázky“ v letech 1940–1944, soustředili za války nacisté na dvě stě tisíc Židů, z toho pět tisíc lidí z Čech. Autor provází čtenáře životem tohoto „města ve městě“ vystavěného na lži. Z obyvatel se stávají otroci pracující bezustání pro říši jejich vlastních vrahů, na smrt jdou tisíce dětí, nemocných a starých lidí, vlna transportů sílí, nahuštěné ghetto se vyprazdňuje, až se stane městem duchů. To vše pod heslem spásy a v režii samozvaného „krále“, židovského staršího Chaima Rumkowského. Historická fakta, čerpaná z dokumentů, jsou mistrně překlenuta a dotvořena románovou imaginací. Kniha, podle kritiků nejlepší švédský román za posledních třicet let, se stala doma rychle bestsellerem, v roce 2010 získala Cenu Augusta Strindberga a byla nominována na prestižní Cenu Severské rady. Současně s českým překladem vychází v dalších pětadvaceti zemích.Kniha v českém jazyce!


Stažení Chudí v Lodži zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Chudí v Lodži (0.00 EUR)


Stažení Chudí v Lodži zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Originální název:

  De fattiga i Łódź (2009)

  Žánr:
  Literatura světová, Romány, Historie
  Vydáno: , Paseka
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (16)

  Přidat komentář

  Vojslava

  23.11.2017

  Spíše 3,5, nicméně dlouho už jsem nečetla tak mrazivý "dokumentární román", do kterého jsem se dost dlouho začítala, ale pak se mi ho těžko dařilo odložit. Historie-beletrie, můžeme tomu věřit každé slovo, a přitom má text charakter dost děsivého snu. Není to asi četba pro každého, ale kdo u knihy vydrží, snad litovat nebude…

  Ivana11

  28.02.2017

  Knihu jsem odložila nedočtenou, špatně se mi četla, nevyhovoval mi autorův styl.

  venora

  21.11.2016

  ke knize jsem se dostala až nyní, po krátkém váhání jsem se začetla a musela se od knihy cíleně odtrhávat, udělat si čas na zpracování faktů. Autorův částečně dokumentární styl mi vyhovoval, ač jsem občas měla takovou tendenci – když to nedočtu, tak se to vlastně nestane… Člověk samozřejmě ví poměrně přesně, jak kniha skončí (v obecné rovině), i přesto to pro mě byl silný zážitek. Také první kniha o životě v ghettu z pohledu zevnitř…

  miSSSh

  21.02.2016

  Hrozne jsem se trapil pri cteni teto knihy.. styl jakym je napsana mi nesedi, ale udalosti v knize popisovane me zajimaji. O 2.svetove jsem toho cetl hodne, ale nikdy z pohledu zidu zavrenych v ghetu. Proto jsem ji docetl a vubec toho nelituji. Pro trpelive ctenare spravna kniha.

  kreyson

  30.07.2015

  Ta kniha, resp. to co popisuje, vzbuzuje mrazení a husí kůži i po roce, kdy jsem jí četl. Není to beletrie ani literatura faktu, Spíš něco mezi. Ale krásně ukazuje, čeho je "člověk" schopen.

  Maggot.87

  12.02.2015

  Chudí v Lodži… Nejlepší švédský román za posledních 30 let? Ne, tak zle na tom švédská literatura určitě není (autor promine). Jednu hvězdičku dávám za odvahu autora pustit se do nelehkého tématu. Druhá je pak za pokus poskládat všechny nashromážděné reálie (osobní svědectví, zápisy z kroniky ghetta,…) do románové a jakžtakž čtivé podoby.

  Ve výsledku se však čtenář nemá možnost tak nějak do děje ponořit – žádná hlavní postava, děj tak nějak plyne, po noci přijde ráno.

  Autor dle mého nemá tak úplně dar vyprávět, alespoň co se týče tohoto nelehkého tématu, na kterém by si prsty spálil nejeden význačný spisovatel.

  Přečtěte si tento odkaz: http://www2.holocaust.cz/cz/history/camps/lodz případně nějaké info na wikipedii. Dozvíte se to samé na dvou stranách místo 530ti.

  hanoule

  15.02.2014

  Kvalitní kniha, kterou je nejlepší vzít na dovolenou a číst v jednom kuse.

  THERISA

  30.01.2014

  Je až paradoxní, jak těžko se mi hledají slova pro hodnocení knihy, která ve mně zanechala tak hluboký dojem jako Chudí v Lodži. Je pravda, že styl není zprvu nijak extra čtivý, ale když si člověk zvykne a vydrží, tak je to opravdu velký zážitek nejen čtenářsky, ale i tak nějak lidsky. On je to takový jakoby „docuromán“ nebo jak to nazvat. Rozhodně je to ale styl, který dokáže velice sugestivně a možná nejlépe popsat ony tragické milníky minulosti, ty černé skvrny na svědomí toho kterého národa.

  Yorika

  22.05.2013

  Pokaždé mě šokuje surovost a krutost, jaké jsme mi lidé schopni.A v této knize je obojího vrchovatě.Ale válka taková byla.Bohužel.Co mi však na této knize trochu vadí je přehršle postav.V knize je jich skutečně hodně a čtenář má po čase problém, vytvořit si k některé z nich hlubší vztah.Chybí silný příběh je to vlastně obraz ghetta jako takového.Neříkám, že obraz nezajímavý.Jen jsem možná čekala trochu víc.

  mončičáček

  03.03.2013

  Moje pocity z téhle knížky vystihuje parafráze jedné recenze:"Kniha Chudí v Lodži se čtenáři nemůže líbit, vzhledem k tématu, které popisuje, ale donutí jej přemýšlet nad událostmi 2. světové války." Není to rozhodně čtení na klidnou chvilku před spaním, ale na pocity, které ve mě čtení Sandbergova textu vyvolalo, se nezapomíná…Ať je míra autorské fikce jakákoliv, chudí z lodžského ghetta se dostanou člověku pod kůži….

  ForFreedom

  23.02.2013

  Sandberg se pokouší o objektivní náhled, je si vědom své převahy v možnosti zkoumat situaci, rozhodnutí a lidské kroky s obrovským časovým odstupem – nicméně si pozici nestranného pozorovatele nedokáže udržet úplně, což je patrné zejména u hlavní postavy knihy i ghetta Chaima Rumkowského. Do ověřených faktů a svědeckých výpovědí částečně promítá vlastní přesvědčení, jako by se tím snažil Rumkowského svéráznou postavu rozhřešit, modeluje podle toho často i jeho psychickou stránku, což v celkovém pojetí působí poněkud rozpačitě. Sandberg se totiž rozhodně nesnaží o nějaké větší bilancování, či vytváření předem nejasných závěrů, většinou předhazuje jen posbíraná fakta ozdobená spisovatelskou fantazií… Faktem ale je, že alespoň po té skutečně historické stránce se jedná o velice slušně provedenou knihu, bez zbytečného patosu i přehnaných výlevů násilí, která v tomto případě dovede umlčet i vtíravou otázku, kolik je toho o holocaustu ještě možné napsat a jaký to má, po tom všem, co už bylo napsáno, smysl. Osobně jsem se čtením problém neměla, případný čtenář by si měl uvědomit, že Sandberg se záměrně snažil tuto historickou etapu zpracovat poměrně z širokého úhlu pohledů a zdrojů a tím vlastně dosáhnout určité objektivnosti, které jedna postava, jeden vzpomínající člověk není schopen. 3,7/5

  wally

  06.01.2013

  Kniha samozřejmě popisuje krutou realitu 2. světové války, ale tak nějak nemastně neslaně….měl jsem problém knihu dočíst…sice dočetl, ale že bych si sedl na zadek, to tedy ne….že tohle je ten super román, bestseller atd??

  kvetuzka

  25.10.2012

  Asi je pravdou, že postav i příběhů bylo až moc. Stejně tak to bylo ve Leningradu od Anny Reidové, ale zde to byla vždy přímá svědectví, mělo to smysl.. Ale to nic nemění na tom, že Lodž je to nejpodmanivější město, jaké jsem kdy navštívila a každou knihu o něm prostě hltám… Byl to můj sen, procestovat Polsko a přenocovat ve Wroclawi, Lodži, Waršavě i Krakově a trošku panu Sanbergovi závidím, že díky psaní této knihy měl přístup do archívů a povídal si s lidmi, kteří tu historii znají… Doporučuji i knihy Andrzeje Barta a Wladislava Reymonta… Každopádně mě bylo líto, když jsem knihu dočítala, to své jsem si tam našla… I víc

  horrigan

  02.05.2012

  Knihu jsem v půlce odložil. Příběh nemá spád, je tu příliš mnoho postav, ke kterým si člověk nevytvoří vztah a těch hrůzností je tu tolik, že po chvilce už přestanout na člověka emotivně působit. Řekl bych, že to není kniha pro každého, ale spíše pro lidi co se o toto téma blíže zajímají. A to, že jsem se v rejstříku postav hned na začátku čtení knihy dozvěděl, jak dopadne jeden z "hlavních hrdinů", taky nepomohlo..
  P.S.:Tak jsem to nakonec dočetl, protože nedokáži nechat rozečtenou knihu, ale můj názor zůstává bohužel stejný.

  I.H.

  26.12.2011

  Už když jsem někdy zjara četl recenzi se 100% hodnocením, věděl jsem, že tu knihu musím mít. Mediální masáž byla neúprosná – nejlepší švédský román za posledních 30 let, desetitisíce prodaných výtisků. To je sázka na jistotu. Knihu jsem tedy přečetl jedním dechem a … nic se nestalo. Začal jsem tedy sám pro sebe řešit proč. Obsah je samozřejmě tak silný, jak jen být může. Navíc většina postav je reálných a ty události se staly. Bezvýchodné situace, přetrvávající pocit zimy a hladu, tohle všechno na mě při čtení samozřejmě působilo. Ale nemohl jsem se prostě ubránit tomu malinkému vnitřnímu Cimrmanovi v sobě, který během první půlky knihy neustále opakoval, "člověče, vždyť vy tam máte figur jak na orloji!". A to je možná ten hlavní důvod, proč mě to nemělo šanci strhnout – postav a drobných příběhů bylo tolik, že jsem neměl šanci se s kýmkoliv stotožnit a sledovat nit jeho osobního příběhu skrz celý román. Od půlky knížky už bylo jasné, že autor nevypráví silný příběh, ale popisuje příběhy všechny. Což v celkovém dojmu působilo až odtažitě – nejsou to silné příběhy na pozadí války (i když tam se zablesklo, jak se začal vyvíjet vztah otec-syn Prese Rumkowského), ale spíš obraz války celkový. Jenomže to je málo – když se řekne židovské ghetto, vidím hned Pianistu. Když se řekne židovské transporty, vzpomenu Motlitbu pro K. H. nebo Sophiinu volbu. A za tím vším samozřejmě Schnidlerův seznam. A všechna tahle díla mají společného jmenovatele – naprosto strhující lidský příběh. To mi bohužel u Chudých v Lodži chybělo a přestože je to skvělé dílo, v mém osobním hodnocení se těm nejlepším nevyrovná.

  Abdach

  16.10.2011

  Kniha vypráví příběh židovského ghetta na základě dochovaných dokumentů, především podle kroniky ghetta, která popisovala hlavní události v této uzavřené části města Lodž. Většina postav tak představuje skutečné historické postavy, včetně kontroverzní postavy židovského staršího – předsedy Rumkowského. Šlo mu o dobro všech obyvatel, nebo ve svém počínání viděl jen své vlastní zájmy? Vedle těchto velkých postav kniha ukazuje život obyčejných obyvatel. Snaha udržet si práci, která byla zárukou sehnání potravy a oddálení možného transportu. Velký prostor je věnován dětem, protože ty byly v ghettu těmi nejvíce bezbrannými a zločiny na nich konali i lidé, od kterých by se podobné jednání nečekalo. Kniha je rozdělena do čtyř nestejně dlouhých částí, které popisují různé etapy v životě ghetta až do jeho úplného zániku v srpnu 1944, kdy s posledním transportem odcestovalo i židovské vedení města. Z knihy lze vyčíst každodenní realitu ghetta, kterou učebnice dějepisu popsat nedokáží. Proto i přes své beletristické podání (možná právě proto) pomůže kniha k poznání historie.