Bošilecký poklad Stažení (Přečtěte si online.Download) zdarma kniha PDF, ePub, Kindle

Posted by

Bošilecký poklad

Jan John

Období třicetileté války nám zanechalo nemalé množství ar-cheologicko-numismatických pramenů, majících podobu vět­ších či menších souborů mincí, tzv. depotů či pokladů. Jejich majitelé je v neklidné době ukryli a z nějaké příčiny již z úkry­tu nevyzvedli. V současné době jsou tyto depoty poměrně často nacházeny hledači, kteří brázdí naši krajinu vyzbrojeni detek­tory kovů. To vede k přílivu nových cenných dat, bohužel ne­zřídka dochází i k nenahraditelným ztrátám, příkladem budiž boskovický depot, nalezený v roce 2010 a vzápětí z větší části rozchvácený (Grossmannová 2014).

Bošilecký depot tomuto osudu unikl, neboť představuje je­den z nečetných případů, kdy byl depot mincí objeven během archeologického výzkumu kostela sv. Martina v Bošilci. Díky duchapřítomnosti nálezce i přítomných archeologů je tento zajímavý soubor mincí dochován v úplnosti a disponujeme po­drobnými nálezovými okolnostmi, získanými během odborného vyzvednutí depotu. To umožnilo i následné přírodovědné ana­lýzy odebraných vzorků, během nichž byl díky plavení výplně nádoby zachycen mimo jiné i unikátní zlomek cínového falza.

Předkládaná monografie obsahuje shrnutí dosavadních poznatků o bošileckém pokladu a je založena na spolupráci týmu badatelů a badatelek z
oblasti archeologie, historie, nu­mismatiky a přírodních věd. Součástí knihy je rovněž katalog jednotlivých mincí, dokumentující složení oběživa
v oblasti jižních Čech kolem poloviny třicátých let 17. století. Katalog zároveň prostřednictvím fotografií zpřístupňuje celý soubor dalšímu bádání,
neboť jeho informační potenciál byl nepo­chybně vyčerpán jen z části.

Rád bych na tomto místě poděkoval dalším kolegům, kteří k publikaci přispěli radou či pomocí. Patří mezi ně zejména Jiří Militký, Miloslav Pilecký, Kamil Smíšek, Ladislav Bílý, Tomáš Kolegar, Leona Töröková, Karel Vávra a v neposlední řadě i recenzenti Jiří Fröhlich a Petr Vorel.

Poděkování patří rovněž oběma institucím, které finančně podpořily vydání této publikace. Jsou to:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Kniha v českém jazyce!


Stažení Bošilecký poklad zdarma kniha pdf mobi epub mp3 fb2 CD txt doc kindle Ibook iOS:


Bošilecký poklad (0.00 EUR)


Stažení Bošilecký poklad zdarma kniha:

MIRROR-2
Připojit stovky tisíc spokojených členů, kteří strávili bezpočet hodin vyhledávání multimediálního obsahu a online a hned teď a zároveň se těší nové knihy, časopisy a slavných komiksů.

Je tady a je to zdarma. Proto se musíte zaregistrovat kliknutím na některý z odkazů na této stránce:

 • Knihy, časopisy a comics neomezené, ať jste kdekoli: přímo do vašeho prohlížeče na počítači nebo tabletu.
 • Více než 10 milionů titulů pokrývá všechny možné žánry.
 • dostat to nejlepší knihy, časopisy a comics v každém žánru, včetně akce, dobrodružství, anime, manga, děti a rodinu, Classics, Komedie, reference , manuály, Drama, zahraniční, hrůza, hudba, romance, Sci-fi, fantasy, sport a mnoho dalších.
 • Nové tituly se přidávají každý den! Rádi bychom udrželi věci svěží.
 • Všechny platformy. Plně optimalizováno
 • Objevte, proč každý den chodí tisíce lidí.Zaregistrujte se a užijte si zábavu, neomezeně!


  Žánr:
  Historie
  Vydáno: , Jihočeská univerzita
  více informací…

  Nahrávám…

  Komentáře (1)

  bazyk21

  07. ledna

  Nádherná výpravná publikace a s velmi podrobným popisem okolností nálezu a velkým množstvím vyobrazení mincí.